Vilém Besser: Šlachta jako nový šéf BIS? Služba Babišovi bez mediální přízně

ČTK

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. | FOTO: ČTK

Šéf tajné služby Jiří Lang prý brzy oznámí svůj konec v čele BIS a po třinácti letech odejde jinam. Na vlastní žádost. Informace zatím neoficiální, ale podle různých indicií zřejmě pravdivá. Vláda se tedy musí připravit na volbu nového člověka, který bude vést složku, důležitou pro bezpečnost naší republiky. A zde může nastat druhé kolo boje o Roberta Šlachtu.

Andrej Babiš by sice spíš potřeboval Šlachtu ve vedení ÚOOZ, popřípadě jako šéfa po sloučení nově vzniklé centrály, ale tenhle plán mu už asi nevyjde. Jasná snaha ČSSD nedarovat policii do vlastnictví ministra financí, nemá v současnosti jiné řešení, než že bývalý šéf protimafiánského úřadu odejde od sboru. Sám hlásá, že se v pondělí bude hlásit na pracovním úřadě a shánět práci jako každý nezaměstnaný. Těžko si ovšem lze představit, že by muž s tolika kontakty, informacemi a vztahem k Babišovi, žádal o práci ochranky v supermarketu.

Zaměstnání v Agrofertu by bylo příliš okaté i na Andreje Babiše, ačkoliv je jasné, že by začal vyprávět pohádku o tom, jak bylo třeba „superpolicajta“ řádně odměnit za jeho bezchybnou službu státu. Pravděpodobnější je, že bude vicepremiér usilovat o umístění Šlachty do vysoké funkce v některé z bezpečnostních složek.

Bezpečnostní informační služba se nabízí. Citlivé informace, které by se Babišovi mohly hodit se zde i přes hlavní zaměření na ochranu republiky, najdou. Není to sice jako ÚOOZ, který měl detailní přehled o veškerém třeba jen náznaku vyšetřování firem ministra financí, ale pořád lepší něco, než pustit Šlachtu do soukromého sektoru. Na to je pro Babiše moc důležitý. S historkou o nezkorumpovatelnosti elitního policisty to nemá vůbec nic společného.

Najdou se však i úskalí, kvůli kterým by Šlachta mohl připravené místo odmítnout. Tím hlavním je především mediální ohlas. BISka totiž nevyráží dveře beranidlem za přítomnosti vybraných médií, ani nevodí před kamerami v poutech tak „nebezpečné“ zločince, jakým byla Jana Nagyová, dnes Nečasová. Bezpečnostní informační služba pracuje v utajení, nemá pravomoc lidi zatýkat ani vyslýchat. Řeší hrozby preventivně. A to by mohlo Šlachtovi nevyhovovat. Jak předvádí posledních pár týdnů, je mu zájem médií velmi příjemný a nepohrdne ani pozváním Jana Krause, který z něj, podle jasně daných not, udělá jediného čestného policistu v zemi, na kterého si zasedl pomstychtivý ministr vnitra. Pokud tedy Šlachta zítra na pracáku nenajde lukrativní pozici, může si promýšlet, zda by nabídku na šéfa BIS vzal. Souhlas vicepremiéra, ministra a miliardáře by určitě dostal.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner