Vilém Besser: Sobotka řeší debakl ve volbách po svém. Sázkou na Škromacha

Twitter

Zdeněk Škromach si užívá podporu Bohuslava Sobotky | FOTO: Twitter

Předseda vlády je zřejmě nepoučitelný, nebo je snad umělohmotný. Dva dny poté, co mu voliči dali jasně najevo, že je současná sociální demokracie nebaví a raději podlehli populistickému vábení oligarchy z „nepolitického“ hnutí, dělá Sobotka další výrazný přešlap. Ačkoliv sám komentoval výsledky krajských voleb slovy – lidé asi chtěli změnu – jede stále v zajetých kolejích. Podpora Zdeňka Škromacha při jeho kandidatuře do senátu, totiž opravdu neznamená pohyb kormidlem směřování ČSSD. Ani o milimetr.

Zdá se, jakoby měl Bohuslav Sobotka onen syndrom sportovců, kteří po vítězství v důležitém utkání, často hovoří o tom, jak si zatím úspěch neuvědomují. Rozdíl je však očividný a premiéra by na něj měl někdo upozornit. Sociální demokraté totiž nejsou vítězem voleb a na pocit uspokojení skutečně nemají nárok.

Jejich předseda však místo toho, aby jednom provždy zametl s dnes už exhejtmanem Haškem nebo Stanislavem Humlem, kteří dělají straně spíš ostudu, než dobré jméno, jede Sobotka za Zdeňkem Škromachem. Přesně tím, který podnapilý v nafukovacím bazénku vyzýval národ k zapalování ohňů proti migrantům a později s Michalem Haškem za dohledu kamer po domácku vařil rybu. Prostě svéráz. Rozhodně však ne nějaká nová vlna ČSSD, která by dokázala zatuchlou a zkostnatělou oranžovou stranu, nějak nastartovat.

Ať se člověk podívá na „soupisku“ ministrů Bohuslava Sobotky, skutečně se nedá vyprávět o nějaké all-star sestavě. Vyjma Milana Chovance se nikdo nedokáže postavit Andreji Babišovi a spíše couvají do pozadí, aby o nich nebylo moc slyšet. Vzácnou výjimkou jsou snad jen Michaela Marksová a Jiří Dientsbier. U nich ale paradoxně platí, že by se tolik ukazovat neměli. Lidé z nich totiž často mají pocit, že si dělají z občanů legraci.

S touhle partou se teď musí Sobotka pokusit o reinkarnaci ČSSD. Pokud se však nezačne chovat jako opravdový předseda, který určuje, jak se jeho strana prezentuje navenek, nejen, že ho při další volbě šéfa sociálních demokratů lehce překoná hejtman Zimola, ale může to být ještě horší. Do budoucna by se totiž mohl stát pouhým dalším zoufalým exemplářem v řadách ČSSD a těžko říct, zda by ho jeho nynější „kůň“ Škromach, nechal také osvěžit v jeho bazénku a poslat primitivní vzkaz České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner