Vilém Besser: Svoboda projevu v podání Martina Konvičky, policie a pražského magistrátu

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ (ČTK)

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ | FOTO: ČTK

Nedělní vystoupení Martina Konvičky na Staroměstském náměstí je terčem kritiky nejen u nás. O podivném „divadelním představení“ českého radikála, který se svými kumpány sehrál útok takzvaného Islámského státu v centru naší metropole, informují i přední světová média. Ta si však všímají nejen vystoupení tohoto, podle premiéra Sobotky, magora, ale také nečinnosti pražských úředníků, kteří celou ostudu dopustili.

Protiislámský demagog Konvička po dlouhé době dostal chuť na sebe opět upozornit, a protože demonstrace by zřejmě nevyvolala potřebný ohlas a hlavně občanskou podporu, rozhodl se tentokrát pro zcela odlišný způsob protestu. Po hře na politika se nyní vysokoškolský profesor převtělil do role islámského teroristy, snažícího se rozpoutat teror v hlavním městě České republiky. Na rozdíl od plamenných projevů na náměstích však tentokrát přestřelil a podle paragrafu o šíření poplašné zprávy, by měl být za svou akci potrestán.

Zarážející však není ani tolik fakt, že Konvička podobnou „show“, která vyděsila přítomné turisty, zinscenoval, ale především fakt, že mu to úředníci z magistrátu a posléze i policie umožnili. Výmluva podřízených pražské primátorky Krnáčové, že o akci věděli, jen neznali všechny její podrobnosti je neskutečná. Pokud ještě někdo nezná způsob vystupování bývalého šéfa Bloku proti islámu a nedomyslí, co by mohl tento radikál způsobit, nemá na pražském úřadě co dělat.

Svůj díl odpovědnosti a především selhání musí nést i policie. Pokud vadí tibetská vlajka při návštěvě čínského prezidenta a je důvodem zásahu proti demonstrantům nebo kontrole na FAMU, musí prapor Islámského státu znamenat okamžitý zásah mužů v uniformě. Dvojí metr, který předvedli strážci zákona je nepřípustný a obdobné excesi se v budoucnu nesmí opakovat. Zajímavý by určitě byl okamžik, kdy by legálně ozbrojený turista začal na Konvičkovi přívržence střílet. Pokud by to byl člověk, který zažil útoky v Paříži nebo Nice, nemohl by se mu nikdo divit.

Zodpovídat se tak musí nejen Martin Konvička, ale také všichni, kteří mu nezabránili v tom, aby bez problémů způsoboval paniku a strašil lidi. Je jasné, že půjde o vodu na mlýn hnutí ANO, které se v současnosti snaží jakkoliv zdiskreditovat ministra vnitra Chovance, ale tentokrát bude mít Babiš a spol. pravdu. Policisté svou roli skutečně nezvládli a společně s úředníky tak jsou spoluautory ostudy světových rozměrů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]