Vilém Besser: Tak už konečně zakažte všechno. Lidé si zvyknou a postupně to dlouho trvá

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Represe, zákazy, šmírování, buzerace, kontroly, to jsou základní charakterové rysy současné vlády, v níž na pozici „čestného předsedy“, kterého absolutně mocensky drtí Andrej Babiš, vše posvěcuje Bohuslav Sobotka. Snaha zakázat vinařům svobodně nakládat se svými výrobky je jen dalším důkazem, že se politika naší vlády nechala inspirovat tou, které jsme se v roce 1989 šťastně zbavili. Největší problém je však v tom, že čeští občané si postupně začínají zvykat a nemají tendenci situaci jakkoliv změnit.

Pokud jsme byli nadšeni, že se u nás, sice postupně, ale přesto, buduje demokracie a zlepšuje se i podnikatelské prostředí, které nabízí velkou možnost volby pro každého, už nás to přešlo. Volební účast dokázala, že většina obyvatel se bez problémů zařadí do stáda, které půjde za svým oligarchickým vůdcem. Za pár koblih a spoustu slibů jsme vyměnili svobodu a raději si necháme vše nadiktovat.

Ať už jde o kouření v restauracích, kterému zřejmě brzo odzvoní, zákazy ohňostrojů, venkovních akcí po desáté hodině večerní nebo o zásadní problémy, jakým je třeba elektronická evidence tržeb. Nástroj, jehož nebezpečnost si v důsledku ještě málokdo uvědomuje. Televizní reklama nám sice slibuje 18 miliard do státního rozpočtu, z nichž se dají zaplatit bohulibé skutky, ale už nám neříká, kolik středních a malých živnostníků zlikviduje. Místo lepšího výběru daní tak přijde pouze větší nezaměstnanost, zbytečná byrokracie, udavačství, které ministerstvo financí podporuje na svém webu, a velká nespokojenost mezi lidmi.

Ti si však nebudou moci ani zanadávat, protože jim vláda zakáže demonstrace, které neprojdou úřednickou svévolí. Nezůstane ani typické nadávání v hospodě, protože pokud nebude zavřená, nebudete v ní moci kouřit a raději zůstanete doma. Tím ubyde nejen socializační aspekt, ale především se rozmůže apatie, která umrtvuje schopnosti a úsudek mnoha lidí už z dob bývalých. Média řízená Babišem nám budou tvrdit, že se vlastně máme dobře a všechny příkazy jsou pouze v zájmu našeho dobra a mezitím se miliardář, který reálně řídí vládu, bude smát a kontrolovat, jak se mu plní konto. Agrofert se totiž stane jakýmsi státním podnikem, který bude nejen pomocí dat z EET postupně likvidovat drobné konkurenty a na jejich úkor vydělávat. A to je si třeba uvědomit.

Pokud se občané nerozhodnou ve volbách ukázat svou nespokojenost se současným stavem, bude moci časem Andrej Babiš použít větu Ludvíka XIV. „Stát jsem já!“ a my nebudeme mít možnost to změnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]mail.com

Revue Forum Banner