Vilém Besser: Tomu dal, tomu míň aneb Babiš rozhazuje z rozpočtu za svou kampaň

(Facebook)

Z chování Andreje Babiše je stále více cítit, jak jeho současné konání zištně směřuje k manipulaci voličů, kteří na podzim mohou pomoci jeho hnutí udržet moc nebo ji dokonce ještě zvětšit. V praxi to znamená, že šéf státní kasy rozdává peníze od daňových poplatníků a tváří se přitom jako zachránce České republiky. V tomto marketingovém obraze mu zdatně pomáhají jeho média. Přitom je o Babišovi známo, že je škrt a tak nelze uvěřit tomu, že si za peníze, které rozdává šéfům některých rezortů, nekupuje nejen voličské hlasy, ale i přízeň části vládních kolegů.

Ve čtvrtek si Babiš pozval na svůj úřad ministry, kterým buď velí i v hnutí ANO, anebo nejsou na černé listině ministra financí. Peníze navíc tak dostal Martin Stropnický, Robert Pelikán, který pomáhá Babišovi v boji za Šlachtu nebo třeba Marian Jurečka, díky jehož podpoře vláda a následně i Sněmovna podpořili zákon o biopalivech a přihráli tak Agrofertu miliardy. Finance pro ministryni školství vicepremiér oželet musel. Jako součást svých předvolebních slibů totiž mystifikuje učitele, jak dobře se po jeho zásahu do rozdělování platů budou mít. A vzhledem k tomu, že dokonce začal mluvit o tom, že platy se navýší již od září, nemohl Valachovou poslat z MF s prázdnou.

Ministři zemědělství a kultury jsou z KDU-ČSL, tedy strany, která se sice občas tváří jako Babišův kritik, ale pokud se na chování lidovců podívá člověk s odstupem, je jasné, že to tak není. Výstupy proti ministrovi financí jsou pouze jakými výkřiky do tmy, kterými se snaží kolegové Pavla Bělobrádka občanům ukázat, že také ve vládě sedí. Podle Babišova metru si tedy tito koaliční partneři peníze pro své úřady také zaslouží. Přeci jen, Marian Jurečka šéfuje zemědělství a to je zlatý důl druhého nejbohatšího Čecha s mandátem ministra.

Bude zajímavé, jak budou probíhat další jednání. K Babišovi se totiž chystá například i Milan Chovanec. Největší politický nepřítel ministra financí. Tady se však Babiš dostane na tenký led. Pokud ministra vnitra nevyslyší a kvůli svému egu mu nedá peníze pro policisty, poštve si je proti sobě a konečně se ukáže, že „boj o superpolicajta“ Šlachtu skutečně není veden kvůli zájmu o nezávislost policie, ale jen z nutnosti udržet kvalitního informátora ve hře.

Po prvním dnu audiencí u ministra financí se dá začít s počítáním Babišových výdajů na předvolební kampaň. Jenom za čtvrtek dokázal zainvestovat přes miliardu a přitom nemusel sáhnout do své peněženky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]