Vilém Besser: Vítězem „boje o dalajlámu“ je očividně Andrej Babiš

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Nová strategie ministra financí přináší velké úspěchy. Babiš se překvapivě rozhodl nijak nekomentovat hysterii kolem návštěvy dalajlámy v České republice a skoupý na slovo byl i ohledně nevyznamenání Jiřího Bradyho. Na státní svátek 28. října odjel s dětmi na prázdniny a vyhnul se tak volbě mezi Staroměstským náměstím a Hradem. Babišovi ministři si ohledně dohody Daniela Hermana raději nic nepamatují a mají tak klid na práci. Ne však tu ministerskou, ale mocenskou, při které si Babiš zvyšuje volební preference a zároveň si vybírá partnery do potenciální nové koalice.

Pokud by se dalo věřit spekulacím o budování vlády, která by převzala republiku po následujících parlamentních volbách, je chování Babiše a jeho lidí logické. Práci pro nespokojené občany obstará STAN v čele s Petrem Gazdíkem, který se tváří jako nositel dobra, na Zemanovy voliče zase zapůsobí přítomnost Martina Stropnického ve Vladislavském sále při předávání státních vyznamenání. ANO a hlavně Babiš neříkají tak ani tak. O co se tímto jednáním snaží, je jasné. Ulovit voliče na všech stranách politického spektra a přitom nikoho nenaštvat.

Jedná se o velký zvrat v nastolené politice Andreje Babiše. Místo urážení, obviňování a slovního napadání přichází mlčení. Jakoby se poradci ministra financí rozhodli, že vyzkouší, jak zafunguje známé rčení o dvou peroucích se a jednom smějícím. V koalici totiž skutečně dochází k velkému střetu mezi ČSSD, která předvádí nebývalou snahu se zalíbit Číně, a KDU-ČSL, jejíž ministr raději přivítá tibetského duchovního, než by ohnul záda před asijskou velmocí a jejím diktátem. Třetí vzadu zatím v tichosti přemýšlí, ke které straně bude do budoucna nejlepší se přidat.

Když se k tomu přičte podezřelé neodvysílání Show Jana Krause na Primě, tedy televizi, na niž má Babiš neskutečný, zřejmě i vlastnický vliv, je jasné, že vicepremiér skvěle dopiloval dovednost v zákulisních vlivech a nechává špinavou práci na dalších mocichtivých politicích. Potenciál STAN je v tomto ohledu výjimečný. Gazdík už dokázal, že mu nedělá problém se vyškrábat po zádech úspěšných a poté je zradit. Miroslav Kalousek by o tom mohl vyprávět své. Babiš tak získal nejen partnera pro svůj další mocenský vzestup, ale také člověka, který je schopen a ochoten útočit na nejvýraznějšího oponenta vůdce ANO, tedy na předsedu TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]