Vilém Besser: Zpravodajství FTV Prima je prý objektivní. Než však dojde na Babiše a Zemana

Eric Drooker

Necelé dva týdny už se řeší reportáž televize Prima, ve které irácký uprchlík zpochybnil kvalitu bydlení, které mu má být nabídnuto. Příspěvek, který byl organizacemi Hate Free a Generace 21 označen za zmanipulovaný se pro komerční stanici stal vlajkovou lodí při jejím tvrzení o objektivitě zpravodajství. Zda cizinec skutečně hovořil o přemalovaném kravíně, zjišťují překladatelé i senátoři, kteří podali návrh na zkoumání reportáže televizní Radě. Zda je však zpravodajství Primy objektivní i v jiné momenty, ale neřeší nikdo. Při bližším zkoumání by se totiž přišlo na to, že není. Obzvlášť, když informuje o Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi.

Kontroverzní reportáž o uprchlících se televizi v současnosti velmi hodí. V době, kdy se hovoří o pochybné objektivitě médií, totiž vznikla zbytečná hysterie, která měla poukázat na zmanipulovaný pohled Primy na běžence. Ve skutečnosti ale zřejmě udělala televizi službu, kterou nikdo nemohl ani tušit. Ze stanice, které si pro její zpravodajství mnozí příliš nevážili, se přes noc stala ta, která se nebojí informovat a nedodržuje onu pověstnou politickou korektnost za každou cenu. Je však úsměvné, když takové hodnocení vzniklo jen z jedné jediné reportáže. Celek je totiž radikálně jiný.

Eric Drooker

Pokud šéf FTV Prima Marek Singer hrdě mluví o tom, jak odvážná je televize, kterou vede a nebojácně říká lidem i nepříjemné věci, měl by se zamyslet nad tím, proč se tak nechová za každých okolností. Třeba v případě, kdy se ve zpravodajství hovoří o ministrovi financí nebo prezidentovi. Je pochopitelné, že pokud je pravda, že Andrej Babiš Primu de facto ovládá, díky tomu, že její část vlastní, nebude na jejích obrazovkách haněn. Kdo by také pomlouval svého šéfa veřejně. Podobně je to i se Zemanem, který této televizní stanici jako jediné poskytuje velké rozhovory. Kritizovat jeho obludné výroky nebo lásku k putinovskému Rusku by znamenalo konec přátelských setkání v mimořádných zpravodajských relacích.

Komerční televize zřejmě není lidmi vnímána jako berná mince, ale pokud její ředitel vysvětluje divákům, jak vlastně drží vlajku svobodné žurnalistiky, měl by si zároveň sypat popel na hlavu.  Na Primě totiž můžeme vidět Andreje Babiše, jak ve studiu pořadu Partie sedí bez názorového oponenta, pouze s přitakávající moderátorkou. Pro oligarchu je to ideální situace.

Eric Drooker

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by tak měla řešit nejen překlad slov iráckého uprchlíka, ale zejména vliv oligarchy na médium, které by mělo deklarovat, že je pod jeho vlivem. Zkrátka říct: Jsme objektivní, když nejde o Babiše a Zemana. To by se Marku Singerovi věřit dalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]