Vím, kdo mě chtěl zabít, prohlásil Alexej Navalnyj, předložil jména i adresy a vysmál se agentům

Těchto osm mužů mělo Alexeji Navalnému usilovat o život. Opozičník už zná i jejich adresy  (Navalny.com)

Těchto osm mužů mělo Alexeji Navalnému usilovat o život. Opozičník už zná i jejich adresy | FOTO: Navalny.com

Travičský útok na opozičního ruského politika Alexeje Navalného spáchal ruský stát. Zločin se pokusila provést skupina nejméně osmi agentů ruské tajné služby FSB, která byla Navalnému v patách. Vyplývá to ze zjištění novinářů a nezávislých investigativců z portálu Bellingcat, kteří pravděpodobné pachatele identifikovali včetně jejich skutečných i krycích jmen.

Tři měsíce od travičského útoku na 44letého opozičního politika Alexeje Navalného investigativci z portálu Bellingcat, serverů Spiegel a Insider, jakož i televize CNN identifikovali osm mužů, kteří Navalného 20. srpna pravděpodobně otrávili jedem ze skupiny novičok. „Vím, kdo mě chtěl zabít. Vím, kde bydlí. Vím, kde pracují. Znám jejich skutečná jména. Znám jejich krycí jména. Mám jejich fotografie,“ napsal Navalnyj na svém webu Navalny.com.

()

Podle uvedených investigativců jde nejméně o osm agentů Federální a bezpečnostní služby FSB a, jak dodává Spiegel, o jejich identitě už ani nemá valný smysl pochybovat. Jedná se o šest operativců a dva pravděpodobné velitele. Dotyční agenti kritika Kremlu Alexeje Navalného sledovali několik let.

Pronásledovatele se podle týdeníku „Der Spiegel“ podařilo dohledat vyhodnocením dat mobilních operátorů, souřadnic z GPS i četných seznamů cestujících z vnitrostátních ruských linkových letů. Vyplývá z nich, že předmětný tým z FSB opozičníka Navalného sledoval již od roku 2017. Podle uvedeného německého týdeníku se agenti FSB více než třicetkrát vypravili s předstihem na Navalného cílové místo a do Moskvy se vraceli až krátce po Navalném.

Dvojice údajných nadřízených měla příslušet ke dvěma jednotkám FSB, které v minulosti vyšetřovatelé dávali do souvislosti s vraždami spáchanými s použitím jedu – „Institutem kriminalistiky“ a jemu nadřazeným „Centrem pro speciální síly“. Jeden z dotyčných dvou vedoucích byl podle investigativců v pravidelném spojení s chemickými laboratořemi navázanými na program „Novičok“. Všech osm identifikovaných v minulosti buď působilo v oblasti medicíny nebo chemie, anebo pracovali pro speciální ruské síly, tvrdí investigativci.

Bellingcat upřesnil, že skupinu travičů řídil plukovník ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) Stanislav Makšakov. Na sadě snímků jde o muže vpravo nahoře. Makšakov v minulosti pracoval v utajovaném a střeženém místě „Šichany“ u řeky Volhy, zhruba 130 kilometrů od Saratova, které nebylo ani na mapách. Právě v tamnějším komplexu s krycím názvem Státní institut technologií organické syntézy Rusko ještě v dobách svého imperiálního projektu Sovětského svazu vyvinulo jed skupiny Novičok.

Navalnyj zajištěné důkazy i sled událostí popsal v pondělí v bezmála hodinovém videu. Podrobně v přehledné grafice ukazuje, kteří z agentů jej kdy a kde sledovali, s kým z dalších agentů či specialistů FSB si kdy telefonovali, vysvětluje pravomoci a velení u FSB a konstatuje, že bez Putinova souhlasu by byl útok novičokem nemyslitelný. Agentům a celé FSB se vysmívá, do videa zařazuje i scénu s „céčkovým“ hercem v roli jakéhosi nešikovného slídila a řečnicky apeluje na agenty, jestli se nestydí pracovat pro zločinný stát, který vraždí režimní oponenty, kde oligarchové dál bohatnou a ostatní umírají na chodbách nemocnic.

Jakkoliv Navalnyj ve videu žertuje, smysl pro suchý humor reportérky CNN, která se na investigaci jeho otravy podílela, nedostihne. „Dobrý den, Olegu Berijesoviči, jmenuji se Clarissa Ward, pracuji pro CNN,“ zdraví holohlavého z travičů, Olega Tajakina v jeho dveřích (na koláži snímků je to ten druhý a na scénu dochází v 7. minutě reportáže). „To váš tým otrávil Navalného?“ pokládá dotaz směrem ke spěšně zabouchnutým dveřím. „Máte nějaký komentář?“ naléhá a vzápětí konstatuje: „Nevypadá, že by s námi chtěl mluvit.“

Navalnyj zkolaboval v letadle na cestě ze sibiřského Tomsku do Moskvy. O dva dny později jej přátelé v bezvědomí dopravili do berlínské nemocnice Charité. Dokonce se jim podařilo zajistit předměty z hotelového pokoje Navalného dřív, než se o to pokusili agenti, aby zametli stopy. Podle údajů tří laboratoří ze tří různých evropských zemí, jejichž výsledky potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), byl Navalnyj otráven nervovou bojovou látkou skupiny Novičok, vyvinutou na území ruského imperiálního projektu známého pod propagandistickým názvem Sovětský svaz.

Ruský vůdce Vladimir Putin účast Kremlu na Navalného otravě ve čtvrtek odmítl s poukazem na to, že Rusko údajně veškeré zásoby novičoku zlikvidovalo, zato však postup jeho výroby je údajně známý i na Západě. „I když nějaká osoba málem zemřela, neznamená to, že se v každém případě musí zahájit trestní řízení,“ dodal mnohoznačně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu fr[email protected]