Virolog Pačes: Rozšíření delta varianty v Česku již asi nelze zabránit. Podzim bude podobný jako loni

Očkování proti nemoci covid-19. (Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0)

Očkování proti nemoci covid-19. | FOTO: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0

Epidemie v Česku se vlivem delta mutace zhoršuje. Reprodukční číslo se poprvé od poloviny dubna vyšplhalo nad hodnotu 1 a vláda momentálně připravuje zpřísnění opatření, která mají rozběh další vlny zastavit.

Zhoršila se zejména Praha, ale počty nakažených stoupají i v jejím okolí. „Hlavními nositeli všech variant viru jsou dnes nenaočkovaní,“ řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 virolog Jan Pačes z Akademie věd České republiky. Rozšíření delta varianty v Česku podle něj již zřejmě nepůjde zastavit.

Proč se podle vás v České republice zastavil ústup epidemie?

Vyrovnala se síla protiepidemických opatření, kde dochází k rozvolňování, s aktuální sílou epidemie. Pravděpodobně je již vidět i vliv více infekční delta varianty, ale to ještě není sekvenačně potvrzené.

Očkování proti onemocnění covid-19. (Claude Truong-Ngoc / commons.wikimedia.org - CC-BY-SA-4.0)

V proočkovaném Izraeli se delta varianta podílí na 90 % nových případů. Jak zmutovaný virus reaguje na očkované?

Po první dávce je protekce horší, podle některých zjištění například u AstraZenecy asi 33 %. Po druhé dávce je ochrana na podobné úrovni jako ochrana proti variantě alfa. Vlastní onemocnění variantou delta má trochu jiné symptomy, například chybí ztráta chuti a čichu, ale bývá rýma.

U neočkovaných je pravděpodobnost hospitalizace asi dvojnásobná oproti variantě alfa. U očkovaných je pravděpodobnost hospitalizace, když už dojde k nakažení, málo pravděpodobná.

V Česku se v souvislosti s delta variantou hovoří o komunitním šíření. Co přesně to znamená a jak velkým je ohrožením aktuální situace?

Komunitní šíření znamená, že se nepodaří dohledat, od koho se pacient nakazil. Epidemiologicky je to komplikace, protože nevíme, kolik viru v populaci je ani kolik je v daném místě ohnisek nákazy.

Hrozí, že budeme mít léto klidnější a poté na podzim zase dojde k nárůstu případů, podobně jako loni?

Ano, i když vzhledem k tomu, jak brzy došlo k zavlečení varianty delta na naše území, to možná ani nebude celé léto.

Jak může situaci zhoršit nedostatečná proočkovanost občanů?

Nedostatečná proočkovanost znamená větší celkové počty nakažených. Například v současnosti v USA je 98 % úmrtí na covid-19 u neočkovaných, přičemž míra proočkovanosti (v závislosti na státu) je okolo 50 %.

()

Jsou, potažmo budou, hlavními nositeli delta varianty nenaočkovaní?

Ano, hlavními nositeli všech variant viru jsou dnes nenaočkovaní, v tom se varianta delta od jiných neliší.

Jak se zhoršení situace vyvarovat?

Rozšíření delta varianty v Česku již asi nelze zabránit. Lze zpomalit její nárůst, pro to jsou ta samá pravidla jako doposud, tedy zejména ne moc lidí blízko u sebe v uzavřených prostorách, v případě jakýchkoliv příznaků samoizolace a informovat všechny nedávné kontakty. Nechat se naočkovat.

Dostanou podle vás plně očkovaní na podzim i třetí dávku očkování?

Nevím, jestli již na podzim. Ale výhoda mRNA vakcín je, že je možné připravit vakcínu, ve které budou přítomny všechny (známé) varianty. Předpokládám, že až projde klinickými zkouškami, bude doporučena jako třetí dávka.

Ale jsou možné i jiné scénáře, například pravidelné očkování před sezónou proti nejběžnější variantě, jako to děláme u chřipky. Uvidíme, co doporučí EMA nebo WHO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]