Visegrádská čtyřka na odchod Britů z EU nepospíchá, shodli se ministři zahraničí

Schůzka ministrů zahraničí visegrádské skupiny. Zleva český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, eurokomisař pro rozšíření EU Johannes Hahn, šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski, maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó a slovenský státní tajemník Lukáš Parízek. (ČTK)

Schůzka ministrů zahraničí visegrádské skupiny. Zleva český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, eurokomisař pro rozšíření EU Johannes Hahn, šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski, maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó a slovenský státní tajemník Lukáš Parízek. | FOTO: ČTK

Země takzvané visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nebudou na Brity pospíchat v otázce jejich odchodu z Evropské unie, shodli se ministři zahraničí V4 na schůzce na okraj nynějšího summitu NATO. ČTK to řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek. Šlo o první koordinační schůzku ministrů zahraničních věcí V4 pod nynějším polským předsednictvím.

Polsko nastínilo priority svého předsednictví, které se podle Šrámka příliš neliší od českých. „Samozřejmě novou věcí, která tam hraje roli, je brexit a britský zájem spolupracovat s V4 na tom, aby britský rozvod (s EU) byl pokud možno bezbolestný,“ řekl Šrámek.

Poznamenal zároveň, že čtyři základní svobody v EU (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu) jsou něco, na čem nelze hledat kompromisy. „Na tom si myslím, že víceméně panuje ve V4 shoda,“ uvedl Šrámek. Je podle něj otázka, jaká bude další flexibilita vůči určitým britským požadavkům.

„Britové by si samozřejmě představovali zachování volného pohybu kapitálu, volného pohybu zboží, ale na druhou stranu omezení volného pohybu osob, což si myslím, že tudy cesta patrně pro nikoho nevede,“ dodal český náměstek. V4 je ale podle něj flexibilní v otázce času odchodu Británie z EU. „Nikdo nechce ve V4 na Brity pospíchat,“ poznamenal.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]