Rakušan obhájil funkci předsedy hnutí STAN. Jsme nejpodceňovanější silou v politice, řekl

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan (Starostové a nezávislí / se souhlasem)

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan | FOTO: Starostové a nezávislí / se souhlasem

Poslanec Vít Rakušan obhájil funkci předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Na dnešním republikovém sněmu STAN v Praze získal 95,7 procenta hlasů delegátů. Rakušan byl jediným kandidátem na předsedu stejně jako na předchozím sněmu v dubnu 2019, kdy se funkce ujal. Nominaci dostal od všech regionů.

Rakušan delegátům v kandidátském projevu řekl, že STAN podle něj v preferencích poroste. „Nejsme na vrcholu trajektorie, neočekávám uspokojení z deseti nebo třinácti procent. STAN bychom měli směřovat, aby rostl ke dvaceti procentům,“ uvedl. Rakušan také požádal, aby delegáti neměnili vítězný tým a ponechali v roli prvního místopředsedy Jana Farského.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Na minulém sněmu podpořilo Rakušana 93,9 procenta delegátů, tentokrát si ještě polepšil na 95,7 procenta, když získal podporu na 179 ze 187 platných hlasovacích lístků. „Výsledek je takřka Severní Korea, potlesk také. Doufám, že všichni hlasy dobře zvážili a mysleli je vážně,“ uvedl po zvolení Rakušan. Poděkoval delegátům i partnerským politickým subjektům. „Pokusím se nezklamat a také o to, aby účty, které budeme skládat za dva roky na sněmu, byly stejně tak hodnotné, jako účty naší společné práce v minulých letech,“ dodal.

Před dvěma lety od svého předchůdce Petra Gazdíka převzal Rakušan symbolicky stan. Dnes věří, že svému nástupci předá větší „party stan“. „K tomu potřebujeme úspěch v parlamentních volbách, potřebujeme uspět i ve vládních funkcích. Cílem pro STAN je převzetí vládní odpovědnosti,“ prohlásil v kandidátském projevu. „Stali jsme se jednou z nejvýraznějších sil na krajské politické scéně. Stále jsme ale dlouhodobě nejpodceňovanější silou na české politické scéně,“ řekl.

Bývalý kolínský starosta Rakušan je od roku 2017 poslancem a od roku 2012 zastupitelem Středočeského kraje. Členem hnutí STAN je od roku 2015, mezi roky 2016 a 2019 byl prvním místopředsedou Starostů. Rakušan vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze.

Sněm se koná v pražském hotelu Clarion, bezprostředně po volbě předsedy je na programu výběr prvního místopředsedy a řadových místopředsedů. Delegáti dnes rozhodují přes vlastní elektronická zařízení, odevzdat hlasy mohou přes mobilní telefony, tablety či laptopy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]