„Vitaj doma, pán premiér.“ Slovenská větev byznysu Andreje Babiše

Facebook

Andrej Babiš | FOTO: Facebook

I když Andrej Babiš svoje podnikatelské impérium vybudoval hlavně v Česku, významná je pro něj i slovenská část jeho byznysu. Coby premiér převedl své podniky do svěřenských fondů a tím se jich formálně zbavil. Na Slovensku se ale dodnes řeší kauzy spojené s firmou Agrofert z doby, kdy ještě Babiš holding oficiálně řídil.

Patří mezi ně nákup pekáren, který vyšetřuje slovenský Protimonopolní úřad, velká daňová úleva pro chemičku Duslo Šaľa a také údajný Babišův sponzoring strany SMER Roberta Fica.

Slovenské Čapí hnízdo

Zatímco kauza Čapí hnízdo „proslavila“ Českou republiku až v Bruselu, podobný trik Agrofertu ze Slovenska tolik známý není, byť se také objevil v českých i slovenských médiích.

Při převzetí dvou pekáren v Bratislavě a Žilině totiž holding (tehdy ještě přímo vedený Andrejem Babišem a nepřevedený do svěřenských fondů) předvedl taktiku ne zcela odlišnou od té z farmy Čapí hnízdo. Tedy, že se Agrofert tváří, že není tím, kým ve skutečnosti je – obrovskou společností.

I když slovenský Protimonopolní úřad Babišovi nákup v roce 2012 zakázal, Agrofert, respektive jeho pekárenská firma Penam, získal v příštích letech obě pekárny oklikou.

Tu bratislavskou koupila malá firma založená právníky, kteří měli k Babišovi blízko. A obdobně to dopadlo i s podnikem v Žilině.

Loni v létě pak úřad provedl v Babišových pekárnách razii. Podle deníku SME souvisela právě s tím, že Agrofert obě pekárny převzal, aniž to úřadu ohlásil.

Úřad věc podle SME začal prošetřovat a Agrofertu hrozí pokuta v přepočtu ve výši i několika set milionů korun. HlídacíPes.org letos v únoru u Protimonopolního úřadu v Bratislavě zjišťoval aktuální stav, ten ale celou věc nechtěl komentovat. Mluvčí PMÚ Adriana Oľšavská poslala jen stručnou odpověď:

„Protimonopolní úřad SR až do skončení prošetřování a případného zahájení správního řízení neposkytuje informace ohledně žádného prošetřování. Jakékoli úvahy o případné výši pokuty jsou ve stádiu prošetřování předčasné.“

Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner