Vitalij Ginzburg: Rusko je mafiánský stát a Putin hlavní kmotr

Rudé náměstí v Moskvě  (Pixabay/Vladvictorie)

Rudé náměstí v Moskvě | FOTO: Pixabay/Vladvictorie

Kdysi úspěšný podnikatel Vitalij Ginzburg je už téměř dva roky ve vazební věznici v Praze na Pankráci. Zadržený byl na žádost Moskvy. Ruští vyšetřovatelé jej viní z údajné zpronevěry 1,2 miliardy rublů (cca 360 milionů korun). Ruský byznysmen, který má i izraelské státní občanství, se brání tím, že jeho obvinění je vykonstruované a jedná se o zločinný komplot kremelské mafie, protože sám upozornil na skandální korupční jednání Putinových lidí. Korupce v Rusku podle něj dosahuje masivních rozměrů a řídí ji sám ruský prezident Vladimir Putin. Ruská justice prý není nezávislá, ale slouží vládcům této země k likvidaci opozice. Rozhovor zprostředkoval pro Forum 24 publicista Jan Ziegler.

Nedávno jsem jej na jeho vlastní žádost ve vězení navštívil. Vše jsem si musel zapisovat, protože vedení věznice mně nepovolilo použití diktafonu. Popisoval mi svůj příběh a v podstatě potvrdil neradostnou tvář současného Ruska.

Proč je proti Vám v Ruské federaci vedeno trestní stíhání?

Trestní stíhání proti mé osobě je zločinným komplotem putinovské mafie. V Rusku jsem zjistil obrovskou korupci v bance VTB u podnikatelů a vysokých úředníků, kteří mají blízko k prezidentu Putinovi. Pokusil jsem se rozbít jejich obrovský korupční byznys a obrátit se v této záležitosti na soud kvůli korupci, praní špinavých peněz a s požadavkem náhrady za způsobené materiální a morální škody. Všechny podklady k tomu mám v podobě důvěryhodných důkazů, které akceptovali špičkoví francouzští, angličtí a američtí advokáti. Mým trestním oznámením se však policie ani prokuratura nezabývaly, a místo toho obvinily mě.

FORUM 24 (archiv)

Zpočátku jsem měl štěstí, moje první uvěznění prohlásil ruský soud za nezákonné a nařídil mě po jedenácti dnech propustit z vazby. Na nic jsem nečekal a ujel ze země. Vyšetřování proti mně totiž pokračovalo a případ nyní dostali na starost „ti správní lidé“. Zničili moje podnikání, které na počátku roku 2015 mělo hodnotu 100 milionů dolarů bez započítání duševního vlastnictví a nemovitostí.

Moji kauzu dostal protiprávně na starost Tverský obvodní soud v Moskvě, který je nechvalně proslulý z Magnitského kauzy (advokát Sergej Magnitskij zemřel v sedmatřiceti letech ve vyšetřovací vazbě, pravděpodobně na následky mučení dozorci). Tento soud ovšem není řádným soudem, ale slouží zájmům Kremlu a jeho lidem. Ruský aktivista Ivan Ždan v jednom vystoupení na rádiu Svoboda potvrdil, že Tverský soud není skutečným soudem, ale nástrojem ruského prezidenta na likvidaci oponentů. Přitom moji záležitost měl podle zákona řešit jiný moskevský soud.  Na mé kauze pracují také vyšetřovatelé, kteří se podíleli na několika protiprávních stíháních Alexeje Navalného.

Jak byste charakterizoval ruskou justici?

Ruská justice nepracuje podle zákona, ale na politickou objednávku Kremlu, gubernátorů, tajné služby FSB a dalších vlivných lidí. To dokazují kauzy Navalného, Magnitského, moje a mnoha dalších. Podle odborníků, kteří se zabývají ruským vězeňstvím, je třetina vězňů v ruských nápravných zařízeních nevinně, za činy, které nespáchali. V Rusku neexistují nezávislé soudy, ty totiž vynášejí rozsudky dle pokynů jiných, hlavně zástupců silových složek, tedy armády, policie a především tajných služeb.

Je opravdu korupce v Rusku tak rozsáhlá, jak uvádějí mezinárodní statistiky?

V Rusku je masivní a strukturovaná korupce, kterou řídí sám Putin a za jeho souhlasu se na ní podílejí velitelé silových složek. Obrovským korupčním prostředím je ruská armáda, jde do ní hodně peněz, ale nikdo nekontroluje, na co. Když se o to někdo zajímá, tak oni řeknou, že je to státní tajemství. Asi 30 procent peněz, které jdou ze státního rozpočtu do silových struktur, je tajných. Moje firma se podílela na stavbě kosmodromu. Mojí zásluhou se podařilo zachránit 500 milionů dolarů ze státního rozpočtu a popsat masivní úplatkářství na této důležité stavbě pod vedením banky VTB. Informoval jsem o tom nejvyššího prokurátora Ruska, ale nakonec jsem stíhaný já. Jsem totiž hrozbou pro zkorumpované ruské politiky.

Co soudíte o otrávení opozičního aktivisty Alexeje Navalného?

Věřím tomu, že Navalného otrávili na pokyn z Kremlu, protože je pro ruské vedení hodně nebezpečný a mají spoustu důvodů ho nenávidět. Už tím, že poukazuje na nesrovnalosti v majetkových poměrech ruských vládních politiků, kteří si na svoje přepychové paláce, luxusní auta, jachty atd. nemohli vydělat z legálních příjmů. Je zvláštní, že se mladému a zdravému člověku udělalo zničehonic v letadle špatně. Skripal i Navalnyj byli otráveni novičokem ruskými tajnými službami, jsou to jejich obvyklé metody.

Jak jste se dostal do českého vězení?

Na základě nezákonné žádosti o mé vydání do Ruské federace. Předtím jsem několik let bez problémů žil ve Francii a Lotyšsku a opakovaně překračoval schengenské hranice. V Lotyšsku mi úřady udělily v prosinci 2018 trvalý pobyt na pět let. Jak už jsem řekl, mám shromážděné velké množství důkazů o obrovské korupční aféře v Rusku, které jsem chtěl předložit americkému soudu. A putinovská mafie se tomu snaží za každou cenu zabránit.

Moje zadržení v České republice na ruzyňském letišti v lednu 2019 bylo protiprávní, protože proběhlo bez mezinárodního zatykače, což potvrdil i Interpol. Není normální, aby se člověk dostal do vězení v členské zemi Evropské unie s uděleným trvalým pobytem v jiné členské zemi a na základě vykonstruovaných dokumentů, na kterých chybí podpis advokáta, a projednaných nepříslušným soudem. Z materiálů jasně vyplývá, že trestní stíhání nebylo zahájeno v souladu s platnými ruskými zákony, tedy prostřednictvím veřejného obvinění, ale na objednávku těch, které já obviňuji z korupce, tedy cestou osobního veřejného obvinění, což je v mém případě nezákonné.

Generální prokuratura Ruské federace ale dala záruky, že Vaše vyšetřování bude v Rusku spravedlivé a v souladu s platnými zákony.

Zárukám ruské justice se nedá věřit, ruští vyšetřovatelé už mnohokrát takové záruky nedodrželi a při výslechu používali nezákonné metody, tedy mučení.

Obáváte se, že i Vás by čekalo mučení?

Určitě ano, v Rusku to jsou obvyklé postupy.

Jak hodnotíte své šance, doufáte v propuštění?

Samozřejmě, nic nezákonného jsem neudělal, obvinění proti mně jsou vykonstruovaná, a Českou republiku pokládám za slušný právní a demokratický stát, který nevydává lidi do zemí, jako je Rusko, Čína a další, kde obviněným hrozí brutální výslechové metody a je jim upíráno právo na spravedlivý proces.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]