Ve čtvrtek budou čeští zemědělci protestovat mimo jiné kvůli vysoké byrokratické zátěži a množství kontrol. Na rozdíl od pondělního protestu ten čtvrteční není protivládní a organizují ho přímo velké oborové organizace, tedy Agrární komora ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky či část moravských regionálních složek Asociace soukromého zemědělství České republiky. Zemědělci vyjedou s traktory a další zemědělskou technikou k hraničním přechodům, kde se potkají s kolegy z ostatních zemí.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bude čtvrteční protest spíše symbolický, jde o společný evropský protest zemědělců. Dopoledne se zemědělci vydají na hranice s Polskem a se Slovenskem. Dopravu blokovat nechtějí, Doležal ale nevylučuje to, že na některých místech mohou hranice dočasně zablokované být.
„Protesty sílí po celé Evropě a připojují se k nim i zemědělci v Česku. Jejich cílem není jakkoliv znepříjemnit život lidem, ale především upozornit české i evropské politiky na problémy farmářů. Ti se potýkají s nízkými výkupními cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických politických rozhodnutí. Zemědělci jsou z této bezvýchodné situace zoufalí a nevědí, co mají čekat v blízké budoucnosti, natož v té vzdálené. Potřebují stabilitu podnikatelského prostředí, protože v zemědělství je třeba činnosti dlouhodobě plánovat. Nemohou fungovat jako v nějaké továrně a přerušit výrobu ze dne na den. Proto jsme vyzvali všechny zemědělce nejen v Česku, ale i v celé Evropě, aby se sjednotili a řešili své problémy společně bez ohledu na velikost či výrobní zaměření. Jsem rád, že výzvu vyslyšeli a vyjedou 22. února v protestních kolonách zemědělské techniky k hranicím,“ uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. Zároveň nevyloučil, že protestní akce zemědělců přerostou na některých místech v dočasné blokády hranic.
Akce vyvrcholí v Hodoníně na česko-slovenské hranici, kde se potkají zástupci AK ČR, Slovenské zemědělské a potravinářské komory a zřejmě i Maďarské zemědělské komory. Pozváni sem byli také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a jeho slovenský protějšek Richard Takáč (SMER). Protest podle Doležala zatím není namířený proti české vládě, ale politice EU.
Zemědělcům vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, které podle AK ČR vzrostly mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Předmětem protestů ale bude také dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny a dopady Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, uvedl Doležal.
Minulý týden kvůli problémům zemědělců proběhlo také koaliční jednání. Na schůzce se hledaly konkrétní kroky, jak zemědělcům pomoci, ať už v rámci financování, nebo omezení byrokratických nařízení. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už kvůli problémům zemědělců také svolal Radu ministrů EU. Ta by se měla uskutečnit příští týden v Bruselu. Česko na ní bude zastávat pozici odbyrokratizování oboru.
Podle předsedy zemědělského výboru poslanecké sněmovny Michala Kučery (TOP 09) jsou protesty zemědělců oprávněné a řekl, že v některých věcech s nimi i souhlasí. Pondělní protest naopak odsoudil s tím, že jeho organizátoři jsou ti největší škůdci, kteří zemědělce zneužívají jenom proto, aby si řešili nějaké svoje osobní či politické ambice. „Protesty a stávky jsou samozřejmě naprosto legitimní, dokonce si myslím, že části protestů, které zemědělci mají, jsou i oprávněné, zejména co se týká nadměrné byrokracie. Tam s nimi souhlasím, je to věc, kterou řešíme a už se snad blíží výsledek. Myslím si, že některé požadavky jsou často dělané od stolu a v praxi jsou téměř nerealizovatelné. To jsou třeba věci, kdy se zemědělci souhlasím a které skutečně musíme odstranit,“ řekl deníku FORUM 24.
V případě podpory vychází koalice z toho, že po posílení pozice malých podniků v minulých letech je třeba udržet střední firmy tak, aby bylo české zemědělství pestré. „Když jsme vstupovali do vlády, tak jsme řekli, že jednoznačně chceme podpořit malé zemědělce do 150 hektarů, je to oblast, která je velmi důležitá pro české zemědělství, která je důležitá pro diverzifikaci zemědělství. To taky děláme, my jsme je podpořili, myslím si, že i výrazně. Teď právě hledáme řešení pro ty střední zemědělce,“ uvedl Kučera. „V tomhle jednáme se zástupci největších asociací, tedy s Agrární komorou, Asociací soukromého zemědělství a Zemědělským svazem,“ dodal.
Prezident Agrární komory ČR Doležal řekl, že vítá přístup vlády. „Vítáme, že se premiér Petr Fiala a ministr zemědělství Marek Výborný zabývají současnou situací v zemědělství, kterou vnímáme jako kritickou. Projevuje se to ostatně tím, že zemědělci jsou připraveni připojit se k mezinárodním protestům 22. února,“ uvedl pro deník FORUM 24.
Schůzka minulý týden se podle jeho slov zabývala vyhodnocením Národního strategického plánu pro provádění společné zemědělské politiky Evropské unie, který se musí dodržovat od loňského roku. „Nastavení redistributivní platby, která platí na prvních 150 hektarů podniku a představuje 23 procent z obálky přímých plateb, poškodilo podniky střední velikosti, což Agrární komora ČR dlouhodobě opakovala a nyní to uznalo i ministerstvo zemědělství. Evropský průměr se pohybuje mezi 10 až 12 procenty,“ upozornil.
„Dále jsme apelovali na splnění slibu na zavedení programu na podporu zaměstnanosti na venkově, který avizoval zemědělcům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka před rokem a půl. Mluvili jsme dále o zdaňování dotací, které Česko uplatňuje jako jedna z mála zemí v Evropské unii a poškozuje tím konkurenceschopnost českých zemědělců oproti ostatním zemím. Evropská komise má podle našich informací umožnit navýšení přímé platby o 10 procent z národních zdrojů, což považujeme za adekvátní současné kritické situaci, nicméně požadujeme, aby to bylo financováno nikoliv z národního rozpočtu, ale z rozpočtu Evropské unie,“ dodal Doležal.