Vítejte v zemi, kde lidé tykají Vietnamcům. A kde umírají děti

Facebook Jezero Lhota

Jezero Lhota | FOTO: Facebook Jezero Lhota

Tahle zpráva tak trochu zapadla, ale neměla by. Je to jedna z nejděsivějších věcí za poslední roky – a pokud se potvrdí všechno, co vypovídají svědkové pro deník Blesk, je to opravdu strašná ukázka toho, kam až naše země dospěla. Na koupališti Lhota se utopily dvě sedmileté děti. Jejich matkám nepomohli lidé, kteří jim pomoci měli, protože se jednalo o Vietnamky. Věřili byste ještě před pár lety, že je něco takového možné? Já ne. Ale dnes už klidně.

Občas se to stalo každému návštěvníkovi vietnamské prodejny. Před vámi stojí nějaký natvrdlý primitiv, který slušnému a uctivému prodavači tyká, jako by se jednalo o nějakého jeho podřízeného nebo o dítě. Člověk si říká, že takových buranů musí ubývat, ale opravdu je možné tomu věřit v zemi, která žije hysterií z uprchlíků, kteří vůbec neexistují?

archiv

České nehorázné chování k cizincům je dlouhodobý problém. Občas – když jedu tramvají a nastoupí například muslimka v šátku – mi zatrne. Ne ze strachu z jiného náboženství. Ale z toho, že mě napadne, že by v té tramvaji mohl být někdo, kdo jí bude nadávat kvůli vlastnímu strachu z islámu, který mu vnutili různí Okamurové a Zemanové. Tohle zlo v lidech, na němž má nepochybně svůj podíl to, jak jsou Češi nedostatečně jazykově vybaveni a prostě a jednoduše mnoho z nich vůbec nezná svět za našimi hranicemi kromě chorvatské pláže, je tématem celospolečenským, tématem politickým. A mělo by být zejména tématem našeho školství.

Podle svědků přítomných u čtvrteční tragédie se ženy v tzv. kanceláři, které měly nejvíce vietnamským matkám pomáhat v hledání jejich dětí, chovaly k “cizinkám” jako k póvlu, zaznělo doslova. Tykaly jim. Téměř nikdo nepomohl, lidé kolem byli lhostejní.

Tohle už ale není hloupé urážení v samoobsluze, po kterém je vám trapně, kde se však můžete prodavače v klidu zastat (doporučuji, některé z těch, kdo se tak rádi prezentují svým žoviálním projevem, to dosti překvapí). Tohle je smrt dvou dětí. Nevíme, zda jí bylo možné předejít. Víme ale, že se mohlo začít jednat mnohem dříve.

Když se nějaká tragédie stane vinou cizince, jsou média plná odsudků a politici dělají ramena. A teď? Je ticho. A přitom jsou tu dva mrtví chlapci, jejich nešťastné rodiny a fakt, že nehorázné chování k někomu, kdo má jinou barvu pleti, není vůbec tak strašně výjimečné, jak se někteří vrcholní politici snaží prezentovat.

Tohle je tragédia a hanba. Hanba České republiky, v níž někteří lidé zřejmě nepostřehli, že se píše rok 2018. Země, kde vládne lhostejnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner