Vítězem senátních voleb na Aljašce je Murkowská. Porazila kandidátku, kterou podporoval Trump

Republikánská senátorka Lisa Murkowská (Wikimedia Commons / Public Domain)

Republikánská senátorka Lisa Murkowská | FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

Vítězem senátních voleb na Aljašce se stala současná republikánská senátorka Lisa Murkowská, oznámila agentura Reuters s odvoláním na místní představitele. Porazila tak svou stranickou kolegyni Kelly Tshibakaovou, kterou podporoval bývalý republikánský prezident Donald Trump.

Ve volbách do Sněmovny reprezentantů pak zvítězila demokratka Mary Peltolaová, která je první představitelkou původních národů zvolenou do dolní komory Kongresu. Porazila další tři kandidáty, mimo jiné i bývalou guvernérku Sarah Palinovou a podnikatele Nicka Begiche. Post aljašského guvernéra obsadí republikán Mike Dunleavy.

Petr Fiala (ODS), Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Vít Šimánek)

Pětašedesátiletá Murkowská zastupuje Aljašku v Senátu již od roku 2002 a vystupuje nezávisle jako jedna z mála centristů v horní komoře Kongresu. Byla první republikánskou senátorkou, která vyzvala k Trumpově rezignaci poté, co jeho příznivci 6. ledna 2021 zaútočili na Kapitol.

„Děkuji ti, Aljaško. Je mi ctí, že mi Aljašané – ze všech regionů, různého původu i stranické příslušnosti – opět dali důvěru, že s nimi a jejich jménem budu pokračovat v práci v Senátu Spojených států,“ napsala Murkowská na twitteru.

Na výsledky voleb na Aljašce Američané dlouho čekají kvůli specifickému preferenčnímu volebnímu systému, ve kterém lidé nehlasují pro jednoho zástupce, ale každému z kandidátů na listině mohou přiřadit číslo, přičemž kandidát s číslem jedna je jejich první volbou.

Pokud v prvním kole voleb některý z kandidátů získá přes 50 procent hlasů, vítězí. Pokud prostou většinu nezíská nikdo, nejméně úspěšní kandidáti jsou postupně vyřazováni v dalších kolech volby. Pokud volič hlasoval v prvním kole jen pro jediného kandidáta, tedy uvedl jen svoji první a jedinou volbu, a ten byl po prvním kole vyřazen, voličův hlas už v dalších kolech není platný.