Vítězné ANO v Ústeckém kraji možná skončí v opozici. Může za to arogantní Babiš

kauzasever.cz

Andrej Babiš | FOTO: kauzasever.cz

Dalším krajem, kde vítězné ANO možná skončí v opozici, je Ústecký. A mohou za to arogantní slova Andreje Babiše. Ten prohlásil, že ANO klidně přenechá komunistům post hejtmana, ale chce většinu v radě a bude přímo rozhodovat o tom, co bude hejtman dělat. „Hejtman bez našich lidí nebude moci rozhodovat,“ řekl doslova Babiš.

To se však nelíbí komunistům, kteří byli zatím nejblíže dohodě s ANO na budoucí koalici. „Myslím, že takhle naostro se to v politice neříká, i to bylo pro některé členy krajského výboru (důvodem), abychom dál jednali o obou variantách,“ řekl ČTK ve čtvrtek po jednání krajského výboru KSČM Oldřich Bubeníček, současný hejtman Ústeckého kraje.

Členové výboru rozhodli, že komunisté, kteří ve víkendových krajských volbách skončili v Ústeckém kraji druzí, budou nadále jednat nejen s ANO, ale také s ČSSD. Podle neoficiálních informací, které Svobodnému fóru potvrdil jeden z členů vyjednávacího týmu, sociální demokraté předložili komunistům velkorysejší nabídku. Kromě postu hejtmana jim údajně měli nabídnout i většinu v radě kraje.

Zajímavá situace panuje v samotném hnutí ANO v Ústeckém kraji. Ještě v sobotu po vyhlášení výsledků voleb vystupoval lídr kandidátky Petr Urbánek jako jasný kandidát na hejtmana, v neděli však vyšlo najevo, že nejen že vítěz voleb nefiguruje ve vyjednávacím týmu ANO, ale navíc jeho strana nabízí post hejtmana komunistům. Od té doby Urbánek nekomunikuje s novináři.

V krajských volbách v Ústeckém kraji zvítězilo ANO, v 55 členném zastupitelstvu obsadí 20 míst, Komunisté 13 míst, ČSSD 10 míst, ODS 7 míst a SPD-SPO 5 míst. Pohodlnou většinu by mělo spojení komunistů a „babišistů“ druhou možnou koalicí, o které se v zákulisí hovoří, je KSČM+ČSSD+SPD-SPO s většinou 28 hlasů.

V končícím volebním období má Ústecký kraj koalici složenou z KSČM a ČSSD. Nyní se nechali sociální demokraté slyšet, že do nové koalice by v tomto kraji bez komunistů nešli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner