Vítězství standardní politiky je třeba využít. Tandem Petra Pavla a Petra Fialy je šance pro racionální vedení státu

(Jan Šibík / Týdeník FORUM)

FOTO: Jan Šibík / Týdeník FORUM

Nikdo nepochybuje, že zvolení Petra Pavla znamená historickou událost. S odstupem několika dní však již opadává euforie, a měla by nastoupit střízlivá úvaha. Co se to vlastně stalo a co s tím dál.

Stručné shrnutí této události lze vystihnout tak, že v sobotu 28. ledna v České republice zvítězila standardní a umírněná politika nad populistickým radikalismem a demagogií. Pro Česko i pro Evropu je to skutečné požehnání. Tak českou prezidentskou volbu popisuje i většina světových a zejména evropských médií. Proevropský, prozápadní a liberální kurz převážil nad temným nacionalismem a relativizací postoje vůči ruské agresi na Ukrajině.

Je ovšem zřejmé, že většina voličů, kteří dali svůj hlas generálu Pavlovi, si prostě jen vybrala normálního, slušně se chovajícího člověka a odmítla vzteklého agresora Andreje Babiše. Ten sice dostal skoro o milion hlasů méně, ale i tak se za něj postavila masa 2,5 milionu voličů, jejichž pohnutky je třeba brát vážně, neboť mohou současné liberální většině obyvatelstva pořádně zatopit již v příštích parlamentních volbách.

Co by nám hrozilo s Babišem

Andrej Babiš by v roli prezidenta s největší jistotou podrýval vládu, vracel by sněmovní většině zákony, odmítal by jmenovat ministry a zejména by škodil mezinárodní pověsti Česka a nabourával by svými trhlými nápady západní jednotu v konfliktu s Ruskem. Ještě horší by ale bylo, že by jeho vítězství dodalo kuráž všem mafián­ským, estébáckým a komunistickým strukturám po celé zemi. V řadě okresů by také narostl hřebínek místním podnikatelským bossům, kteří Babiše rádi kopírují v autoritářském propojování ekonomické a politické moci.

Od toho všeho nás přesvědčivé vítězství Petra Pavla chválabohu uchránilo. Celý obrázek voličského chování je ovšem o něco složitější. Pojďme se tedy podívat, co se to vlastně stalo.

Čas pro omluvu českému venkovu

V sobotu po zavření volebních místností jsme očekávali, že se nejprve při sčítání hlasů budeme dívat na ná­skok Andreje ­Babiše z vesnických okrsků, který se až postupně bude ztenčovat a nakonec převáží hlasy pro Petra Pavla. Jenže ono se nic takového nestalo. Od samého počátku sčítání Pavel vítězil. Jeho…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články