Vláda Andreje Babiše je velmi zdatná v několika málo směrech. Tak například slaví úspěchy v šikanování živnostníků. Velmi se jí daří také v pomáhání firmám pana premiéra. Určitým majstrštykem je ale schopnost rozhazovat neuvěřitelné množství peněz daňových poplatníků. A zdaleka nejde jen o zmíněný přesun ze státní pokladny na účty jistého holdingu. Obrovské částky vláda Andreje Babiše vyhazuje za populistické slevy na jízdném.

Stát dopravcům od loňského září doplácí slevy, které dostávají důchodci a studenti. Realita je taková, že každý měsíc stát takto vyhodí přibližně půl miliardy korun. Zatím nejvíce stálo toto populistické opatření v květnu, necelých 528 milionů korun. Za rok takto stát vyhodí přibližně šest miliard korun.

Je to ohromná suma, navíc v situaci, kdy Babiš i Schillerová stále opakují, že je potřeba šestřit a že stát nemá peníze. Na nákup hlasů pro ANO evidentně pár miliard ještě je.

Tragické je, že stát přesouvá stále více svých kompetencí na obce a města. Tam musejí starostové nabírat další úředníky, na které ale nemají peníze. Když si postěžovali ministryni financí Aleně Schillerové a chtěli po ní pomoc, ta jim před  několika týdny jen poradila, aby zvýšili ve svých městech a obcích daň z nemovitosti.

Přeloženo to znamená, že stát mohutně rozhazuje peníze, šetří na nesprávných místech a nešťastným starostům radí, aby potrestali své obyvatele.

Podnikatelé a živnostníci jsou pod ostrým dohledem ministerstva financí, aby náhodou nezapomněli přiznat, že prodali rohlík, nebo řízek a aby ze všeho poctivě odváděli daně. A ty daně potom končí takto.

Slevy na jízdném by každá rozumná vláda ihned zrušila. Tedy, každá rozumná vláda, která by si hlasy voličů získávala prospěšnými kroky a ne kupováním jízdenek, které citelně vysává státní pokladnu.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora