Vláda Andreje Babiše by byla „pádem na politické dno,“ říká senátor Aschenbrenner

Senátor a starosta jednoho z plzeňských obvodů Lumír Aschenbrenner v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že část voličů se rozhoduje na základě emocí a touží se přimknout k silné osobnosti, kterou vidí v Andreji Babišovi. Exministr financí je podle něj jako „krysař“, který láká voliče na svou píšťalku, lidé pak budou Babišovy volby za několik let litovat.

Aschenbrenner v rozhovoru také hodnotí šance ostatních volebních stran. ODS podle něj nabízí propracovaný program pro aktivní lidi, a vrací se jí tak důvěra voličů. TOP 09 se zaměřuje na malou skupinu městských liberálů, u kterých se prezentuje svými sympatiemi k projektu EU, mimo Prahu však voličskou základnu postrádá.

Co se týká lidovců, přiklání se Aschenbrenner ke koalici se Starosty, než aby se lidovci do poslanecké sněmovny nedostali. Menší počet stran by sice byl pro politiku čitelnější, na druhé straně by propadlo velké množství voličských hlasů ve prospěch vítěze voleb. S přihlédnutím k volebním průzkumům by to hrálo do karet hnutí ANO. Volby by tak mohly vést až k vytvoření jednobarevné vlády s předsedou, jenž se netají tím, že jsou mu některé liberálně demokratické zásady cizí. Možnost vlády Andreje Babiše poté senátor hodnotí jako „pád na skutečné politické dno“.

V rozhovoru také zmiňuje nutnost zásadních reforem EU, odmítá nelegální migraci, ale naopak přiklání se k migraci, která nám přinese kvalitní pracovníky. Měli bychom tak podporovat respekt přistěhovalců k našim hodnotám a snažit se o jejich asimilaci. Z hlediska demografie, která hovoří proti nám, to vidí jako možné řešení. Přijetí eura hodnotí jako naše výsostné rozhodnutí, ne rozhodnutí EU, proto bychom na jeho přijetí neměli spěchat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner