Vláda bude projednávat kličku pro Babiše. Výjimka v zákoně znejasní střet zájmů

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti předkládá na pondělním zasedání vlády zákon, který se týká evidence skutečných majitelů. Ač se jedná o reakci na 5. evropskou směrnici proti praní špinavých peněz a financování terorismu (zkratka AML), Marie Benešová k zákonu přidává výjimku týkající se svěřenských fondů. Právě v nich má premiér Andrej Babiš uložen holding Agrofert.

Na to, že vláda zákon, který v březnu po kritice z jednání stáhla, na program opět zařazuje, upozornil pirátský poslanec František Navrkal. „Pamatujete novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, která je šitá na míru premiéru Babišovi? Upozornili jsme na ni v březnu a vláda ji pod veřejným tlakem stáhla. Dnes si ji na své pondělní jednání vláda zařadila znovu. Nenechme Babiše měnit si zákony na míru!“ uvedl 27. května.

Podle Transparency International budou zákonem zvýhodněny velké korporace vložené do svěřenských fondů. „Nepřehlednost a nejasný výklad pak může nahrávat výrazným způsobem právě společnostem premiéra Babiše. Navíc tento zákon zásadně ovlivní dění v České republice, a to na několik let dopředu. Je více než zarážející, že se vláda premiéra Babiše snaží schválit tento zákon právě teď,“ říká k problému Milan Eibl, vedoucí analytik Transparency International.

Skutečný majitel by se podle českého znění zákona neměl určovat podle pravidel pro svěřenský fond. „AML směrnice počítá s tím, že skutečný majitel korporace vložené do svěřenského fondu bude zjišťován podle pravidel pro svěřenský fond. Je tedy otázka, zda není v tomto ohledu český návrh zákona v rozporu s evropskou směrnicí a zda nehrozí ČR zahájení řízení ze strany EU,“ uvádí Transparency International.

Ministryně Benešová odmítá, že by účelem zákona bylo pomoci Babišovi vyřešit problém se střetem zájmů. „Oba předkládané zákony navazují na evropskou směrnici, požaduje je po nás Evropská unie a mají transpoziční lhůtu. Na základě požadavků Evropské unie jsou také připraveny, a proto je spolu s resortem financí předkládám. To myslím vyvrací tvrzení, že se zákony na vládě objevily, aby nahrávaly panu premiérovi, to je prosím nesmysl, který odmítám,“ řekla v březnu Benešová serveru iRozhlas.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner