Vláda by měla okamžitě zarazit ruskou propagandu

Ruský prezident Vladimir Putin (AdobeStock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: AdobeStock

Prokremelští aktivisté v České republice mají jistě radost. To, co léta hájili, přineslo své ovoce.  Všichni věděli, co je Putin zač. Teď to i vidíme – na mrtvých tělech vojáků země, kterou jeho vojska napadla. Jak by se asi ruští švábi, které tajné služby nepochybně evidují, asi tvářili, kdyby je někdo najednou internoval? Dočasně, jen co ruská vojska opustí Ukrajinu včetně separatistických území. A ty nejhlasitější, ty, co tu léta šířili prokremelskou propagandu, by měly úřady postavit před soud.

Základní problém je bohužel na české straně. Zaspali jsme. Česká vláda měla zareagovat okamžitě poté, co nás Putin zařadil mezi nepřátelské země. Tehdy však vládl Babiš, který se zabýval hašením požárů svých ptačích hnízd, a na zájmy České republiky neměl čas. Takže musíme jeho nedodělek okamžitě napravit. Evropa je totiž ve válce. Ne v guerillových nepokojích, ale ve válce velkého rozsahu s útočným nasazením těžké bojové techniky a letectva. Nepřátelská velmoc útočí na zemi, se kterou máme velmi dobré vztahy. Přesto necháváme jet ruskou propagandu naplno i poté, co Putinovy rakety začaly v ukrajinských městech zabíjet lidi.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Sputnik

„Prezident Putin poznamenal, že v plánech Ruska není okupace Ukrajiny, RF se však bude snažit o její demilitarizaci. Prezident vyzval ukrajinské vojáky, aby neplnili trestné rozkazy, okamžitě složili zbraně a odešli domů. Zároveň zdůraznil, že všichni příslušníci ukrajinské armády, kteří splní tento požadavek, budou moci svobodně opustit bojovou zónu a vrátit se domů ke svým rodinám. Ruský prezident také oslovil občany Ukrajiny, uvedl, že Krymčané udělali svůj výběr, ruské akce jsou podle něj sebeobranou proti vytvářeným hrozbám. „Vyzývám ke spolupráci,“ dodal Putin. Ruské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že ruské ozbrojené síly neútočí na města Ukrajiny, nic neohrožuje civilní obyvatelstvo. Podle resortu jsou velmi přesnými zásahy vyřazovány z provozu vojenská infrastruktura, objekty protivzdušné obrany, vojenská letiště a letectvo Ozbrojených sil Ukrajiny.“

Tohle píšou česky, ale s formulacemi, ze kterých je zjevné, že autorem je češtiny jakž takž znalý cizinec, vrcholná ruská umělá inteligence poháněná vodkou, anebo že to za pár kaček překládal nějaký český kolaborant. Autor původního textu chtěl zvýrazněnou větou říct, že lidé na Krymu měli volby – ovšem ty se rusky řeknou „vybory“, a on si s překladem neporadil. Tyhle proputinovské žvásty přeložené z ruštiny jsou v České republice bez problémů dostupné na serveru Sputnik Česká republika. Článek vyšel ve stejný den, kdy svět obíhá fotografie ženy-civilistky se zkrvaveným obličejem, jak byla zasažena při dopadu ruské rakety na rezidenční oblast.

Aeronet

„VIDEO: Na Donbasu zuří prudké noční boje, oddíl DLR v přestřelce zajal skupinu ukrajinských teroristů, chtěli vyhodit do povětří plynojem! Ruská veřejnost hlásí tisíce tanků, houfnic, náklaďáků a bojových vozů s podivným bílým označením “Z” ve čtverci! Azbuka latinské písmeno “Z” nezná, podle spekulací by mohlo jít o přípravu mezinárodní mírové mise ruské armády pod názvem “Zaščita” jako označení pro mírové sbory, jejichž úkolem je ochrana civilistů! Podle poradců NATO ve Lvově jde o formu tradičních bílých invazních pruhů a označení “Z” prý znamená “Zachvata” ve smyslu okupace a obsazení Ukrajiny!“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Sputnik není sám. Aeronet je jen jedním – byť asi nejvlivnějším – z mnoha (pro)ruských dezinformačních serverů. Pokud by byla legislativa a ochota problém řešit, mohla již v momentě, kdy nás Rusko označilo oficiálně za nepřátele, zavolat do Semantic vision panu Vrabelovi a dohodnout se na částce, za kterou policii dodá seznam uzlů a směr přenosů ruské dezinformační války proti České republice. A pak šiřitelům Putinovy propagandy na našem území úřední cestou trochu domluvit. Nedělo se nic – a neděje dodnes. A už se na proruské propagandě podílejí i ty nejprovařenější firmy.

Malí, ale je jich hodně…

„Raptor-TV.cz teď vysílá živě! Protest pred úradom vlády Slovenska za Mír! Občanská sdružení, proti vojenské smlouvě Slovenska & USA. Za referendum a proti válce… LIVE: Igor Jurečka. Autor: Igor Jurečka, Bratislava, Slovensko, redakce, Praha, ČR, 24.2.2022. Přispějte i Vy na provoz RaptorTV.cz. I malá částka pomůže šířit to, co jinde neuvidíte a co jiní přehlíží nebo nechtějí vidět. Běžný účet: Číslo účtu: #na**atjako.“

Vlastimil Vlajka Pechanec, pravomocně odsouzený rasistický vrah, který je po odsezení většiny trestu opět na svobodě, napsal na facebook: „Na obou stranách barikády najdeme koho … co ovládají svět,“ a k tomu nasdílel článek s titulkem „Ukrajinský pravicový vůdce je (překvapivě) Žid a je na to (ještě překvapivěji) hrdý“ ze serveru deliandiver.org.

Dezinformace a proruské postoje nešíří jen velké dezinformační firmy, ale mají mnoho drobných a ještě drobnějších uzlíčků, přes které rezonují až do té nejposlednější sociální bublinky posledního nácka z Vysočiny. Putinova propaganda se otiskuje lidem do hlav, tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou a mně píšou čtenáři, že mají pochyby, zda byl Ukrajinci sestřelený vrtulník opravdu ruský, když neměl výsostné státní znaky.

(Týdeník FORUM)

Je známo od okupace Krymu zelenými mužíky, že ruská armáda se nadbytečným nošením znaků nezdržuje, a to zvlášť když to někde okupuje. Předpoklad, že na Ukrajině sestřelili vrtulník z Japonska, není udržitelný, stejně jako myšlenka, že ti ukrajinsky mluvící muži, co si sestřelený vrtulník prohlížejí a natáčejí, jsou najatí herci. Které samozřejmě najali… no  kdo asi? Pechanec by vám to řekl!

Ruská propaganda je reálnou a dopadající hrozbou a daně platíme mimo jiné proto, aby nám tu úřady nenechávaly bujně dovádět nepřátelskou vlivovou agenturu. Protože lidé jsou kvůli jejímu vlivu totálně dezorientovaní, a tudíž manipulovatelní. I Putinem. Takže by měly úřady neprodleně zavřít redakce ruských vlivových serverů i s personálem. Záměrně nepíšu s novináři, propagandisté a agenti nejsou novináři, ale Putinovi vojáci hybridní informační války proti České republice. I když nemají výsostné znaky Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]