Vláda by schopné trestat neměla, víc daní už platí

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce navrhnout vládě formu progresivního zdanění osob s vyššími příjmy. Řekl to pro deník Právo. Optiku, že bohatší a schopnější lidé mají být za svůj úspěch trestáni a má jim být vnucena umělá solidarita, je ale nutné kategoricky odmítnout.

„Lidé, kteří patří mezi příjmově vyšší skupinu obyvatel, by měli být připraveni na vyšší míru solidarity. V tomto ohledu, nebo spíše principu chci v jednáních postupovat a navrhovat to,“ uvedl pro Právo Jurečka.

(Týdeník FORUM)

Předně je nutno říci, že ačkoli vláda Petra Fialy deklarovala, že žádné daně zvyšovat nechce, je jasné, že některé věci bude nutné kvůli Putinově válce proti Ukrajině přehodnotit, protože s podobně bezprecedentní situací nikdo nemohl dopředu počítat. Je to logické a kabinetu to jistě nikdo nemůže vyčítat, i když například opozice to dělat bude (ale vzhledem k naprosté nekompetenci lidí, jako je Alena Schillerová, je to jedno).

Ovšem progresivní zdanění je z podstaty nespravedlivé. Ano, solidarita je normální a civilizovaná věc, jenže nikdo by do ní neměl být za žádných okolností nucen. Nikdo nikomu bohatému nebrání, aby státu posílal více peněz nebo aby pomáhal potřebným, ale pokud to někdo dělat nechce, každý si o něm může myslet, co ho jen napadne, ale nic to nemění na tom, že jde o svobodné rozhodnutí, jak nakládat s vlastním majetkem.

Navíc by bylo dobré si uvědomit, že člověk s vysokými příjmy z podstaty také více odvádí do státní kasy. Tzv. solidární zdanění je navíc v Česku nahrazeno další daní z příjmů ve výši 23 procent, máme tu slevu na dani na poplatníka a podobně. Rozhodně zde nemáme žádnou rovnou daň, která by fungovala tak, jak ji kdysi navrhovala například vláda Mirka Topolánka, a která by ostatně stejně byla nejspravedlivější, protože stejné procento logicky znamená více peněz od těch, kteří berou víc. Ale to už je pro zdejší levicové prostředí asi příliš.

Je pochopitelné, že se Jurečka, stejně jako jeho vládní kolegové bude snažit hledat nové cesty, jak sehnat peníze. Možná by ale bylo lepší podívat se na to, co všechno stát platí, kde jsou zbytečné výdaje (kolik peněz že to ještě posíláme Agrofertu?) a kde by bylo daleko lepší škrtat. To je rozhodně přínosnější než sebrat další peníze lidem a tím je demotivovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]