Vláda chce podpořit miliardami média. Hrozí, že nejvíc peněz dostanou ta největší, včetně Babišovy Mafry

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně (ČTK)

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně | FOTO: ČTK

Vydavatelské domy a média jako taková byla v souvislosti s pandemií COVID-19 zasažena velkými propady svých příjmů. Podle informací serveru Neovlivní.cz vláda Andreje Babiše plánuje finanční injekci, která by jim měla pomoci, má se ale dotknout jen některých z nich. Rozhodujícím kritériem při rozdělování až dvou miliard korun má být totiž podle předběžných návrhů výše tržeb daných médií. Na pomoc by tak podle serveru dosáhly jen velké mediální domy. To znamená i mediální skupina Mafra, která je součástí Babišova svěřenského fondu. Naproti tomu malá a nezávislá média by ostrouhala.

Neovlivní.cz uvádí, že s vydavatelskými domy v uplynulých týdnech jednali emisaři vládních stran ANO a ČSSD. Pomoc měla být původně ještě větší. Počítalo se dokonce s 2,5 miliardy korun, to však ministryně financí Alena Schillerová podle Neovlivní.cz vetovala s tím, že maximální výše podpory bude dvě miliardy.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nejvíc problematický na celém plánu je klíč, na jehož základě by se měly veřejné prostředky určené na pomoc médiím rozdělovat. Podle zjištění Neovlivní.cz má být balík peněz, který mají média dostat, odstupňován podle výše tržeb daného mediálního domu. Nejvýznamnější část prostředků by tak připadla největším vydavatelstvím, jako je CNC Daniela Křetínského, Mafra premiéra Andreje Babiše nebo VLM Marka Dospivy, upozorňuje Neovlivní.cz.

Paradoxně nejméně by tak dostala malá a nezávislá média, která nemají silné finanční zázemí a naopak by podporu potřebovala ze všech nejvíc, protože ve skutečnosti jsou současnou situací nejvíce ohrožená. Výpadky příjmů z inzerce jsou pro ně mnohem citelnější a ohrožující jejich existenci než u velkých mediálních domů.

Parametry podpory má připravit ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle Neovlivní.cz návrh fakticky zpracovává jeho náměstkyně spolu s náměstkem z ministerstva financí. V návrhu, který má server k dispozici, se uvádí, že prostředky by měly být rozděleny tak, že 1,1 miliardy korun by dostala tištěná média, 700 milionů by šlo do televize a 300 milionů do rádia a 200 milionů do outdooru.

Neovlivní.cz zároveň upozorňuje na to, že Zaorálek podle informací, které má, dal najevo, že se nepodepíše pod návrh, který by diskriminoval malá média. Ministr kultury serveru napsal, že spolu s ministerstvem financí začali připravovat dotační program pro podporu zpravodajských médií, jak velkých, tak i malých. Konkrétní kritéria se ale podle něj teprve formulují a jednání o programu budou pokračovat až poté, co bude schválena novela státního rozpočtu na rok 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]