Koalice ANO, ČSSD a KSČM se otřepala z vládní krize a pracuje na plné předvánoční obrátky. Zrušila rezervní privatizační fond, aby si uvolnila ruce pro další utrácení. Po slevách na jízdném nabízí další populistické sliby školních obědů zdarma.

Babišova vláda ve sněmovně přehlasovala těsnou většinou 102 hlasů senátní veto a zrušila Fond národního majetku. Na jeho účtech leží 22 miliard korun, vázaných jako rezerva na horší časy, nebo na financování ekologických škod či strukturálních reforem. Nyní bude moci vláda tyto peníze použít ve státním rozpočtu prakticky na cokoli.

Krádež na našich dětech

Opozice ji kritizuje za nezodpovědné rozpouštění rezerv určených pro období krize a za „krádež na našich dětech“. Podezírá ji, že chce tyto peníze prošustrovat na plnění předvolebních slibů na úkor budoucnosti.

Kritici připomněli současnému premiérovi, že když se stejným návrhem před dvěma lety přišla ČSSD, tehdy byl jako ministr financí zásadně proti. Dnes už není, ale to i v řadě jiných věcí. Je jiná doba, „pravicově“ odpovědný hospodář se pružně proměnil v „levicově“ rozhazovačného populistu. Technokratický velkokapitalista v sobě najednou ve vládě s komunisty a sociálními demokraty objevil „sociální cítění“.

Pravým důvodem však bude něco jiného, průzračný obchodní kalkul. Šéf ANO zjistil, že mu kvůli jeho zálibě v posilování role státu, byrokracie a šikaně podnikatelů ubývají pravicově orientovaní voliči.

Hnutí ANO naopak v poslední době koncentruje stovky tisíc dosavadních sympatizantů ČSSD, KSČM a SPD zejména v důchodovém věku (dnes tvoří polovinu voličů ANO), jež nalákal na zvyšování penzí, které dříve brzdil, a na slevy na jízdném v dnes často přeplněných vlacích a autobusech. Proto musí aktualizovat svoji kolekci slibů a zdaleka se už tolik nebrání pouštět žilou vládním výdajům. Vždyť to nejsou jeho peníze.

Nezodpovědná politika

Zrušení rezervního fondu nekritizovala jen opozice, ale i ekonomičtí experti. Změnou zákona je odstraněna jedna z pojistek proti rozpočtově neodpovědnému chování politických reprezentací v budoucnu.

„Burzy v Americe padají, hrozí tam recese. A to docela vážně. Čeští politici by se podobně vážně měli připravovat na to, že během několika čtvrtletí její dopady neblaze zasáhnou i Českou republiku. Zatím tak však příliš nečiní. Je žádoucí tvořit ‚polštář‘ na horší časy,” varuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Finanční prostředky na zvláštním účtu Fondu národního majetku měly být stěžejním zdrojem pro původně zamýšlené cíle, tedy reformu zdravotnictví, penzijní reformu, vybudování dopravní infrastruktury či investice do školství a vědy,“ odmítl tento záměr bývalý manažer Fondu národního majetku Karel Zeman.

Současná i minulá vláda s účastí ANO a ČSSD však reformní kroky předchozích pravicových kabinetů naopak ruší a žádné potřebné reformy veřejných financí nechystá. To je trestuhodné chování zvláště v době příznivého ekonomického růstu.

Školní obědy zdarma

Premiér Babiš dnes na volání po rozpočtově odpovědné politice neslyší. Naopak se sám postavil do čela fronty populistů a po 75procentních slevách na jízdném přišel s dalším líbivým nápadem z podobného ranku. Navrhuje, aby děti v posledním ročníku mateřské školy a na prvním stupni základní školy dostávaly obědy zdarma.

Tento nápad by přišel na šest miliard korun ročně. Rodiče dnes připlácejí na přípravu jednoho oběda pro žáka prvního stupně základní školy 22 korun, od roku 2020 by nemuseli platit nic.

Nastíněný plán podporuje ČSSD, která by ale šla ještě dál a sama chce předložit podobný návrh. „Na obědy zdarma by měly nárok všechny děti v mateřských školách, ne jenom v posledním povinném ročníku. A také žáci na prvním stupni základních škol,“ trumfuje Babiše poslankyně Kateřina Valachová a navyšuje tak povinné mandatorní výdaje ještě víc.

Se školními obědy zadarmo to je stejné jako s rezervním fondem. Bývalá ministryně školství Valachová podobný nápad prosazovala v Sobotkově vládě, ale ministr financí Babiš ho kvůli mrhání penězi daňových poplatníků zatrhl. Dnes ho zvedl sám.

Zdroje jsou

Opozice je proti, obědy jsou už tak levné. Tento záměr nepodporuje ani ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda. „Z mého pohledu je to krajně nešťastné a nesystémové. Domnívám se, že stát by neměl přebírat vyživovací povinnost za rodiče,“ míní Jahoda s tím, že pro sociálně slabší skupiny už dnes existují projekty financované z evropských fondů.

Nejpravděpodobnější důvod, proč premiér Babiš najednou vytáhl na světlo tento nápad, je nejspíš jiný. Snaží se odvést pozornost od nahromaděných problémů s Čapím hnízdem a střetem zájmů řešeným na evropské úrovni.

Zdroje jsou, jak prohlašoval bývalý sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla. Našly by se třeba v rezervách zrušeného privatizačního fondu, i když navenek to vláda nepřizná.

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora