Obce by se měly podílet na státní pomoci pro OSVČ jednou třetinou. Návrh prosadila vláda ve zrychleném režimu. Proti se však nyní postavili senátoři, kteří přijali pozměňovací návrh, jenž by peníze v obecních kasách ponechal. Jak to nakonec dopadne, rozhodne nyní Sněmovna, které Senát předlohu vrátil k novému projednání. Za podporu senátního návrhu lobbují sami komunální politici, už několik stovek jich podepsalo petici starosty Velatic Jana Grolicha (KDU-ČSL).
„Pokud by byly vyplaceny všechny takzvané pětadvacítky i příspěvky pro společnosti s ručením omezeným v maximální výši, činilo by to dohromady v ČR zhruba 45 miliard korun. Z toho činí výpadek pro Jihomoravský kraj 382 milionů korun. To je pro jednotlivé obce znatelný zásah do jejich rozpočtů. Považuji to za krádež a pokrytectví. Je to, jako by se vám soused chlubil, že dává peníze na charitu, a přitom bral třetinu z vaší peněženky,“ vysvětluje Grolich.
Jak lidovci dále upozorňují, případné škrty by mohly vést k vynuceným úsporným opatřením na úkor investic. „Premiér jasně řekl, že obcím a krajům se nesáhne na jejich daňové příjmy. A najednou vláda po obcích chce, aby se z jedné třetiny spolupodílely na kompenzačním bonusu. To je naprosto nepřijatelné,“ dodává místopředseda lidovců Jan Bartošek, který na problematickou zákonnou úpravu upozornil už při jejím projednávání v Poslanecké sněmovně 6. května.
Zdůrazňuje přitom, že s nikým ze samospráv nebyl návrh předem konzultován. Bartošek proto vyzval všechny komunální politiky v republice, aby se obrátili na své poslance napříč politickými stranami a žádali je o podporu senátního návrhu. Cílem je znemožnit schválení původní vládní novely, kterou aktuálně kritizují podle informací lidovců až stovky zástupců obcí.
Od 9. dubna mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s novým koronavirem žádat za období trvání vládních krizových opatření o příspěvek 500 korun na den. Příspěvek byl následně rozšířen i o další skupinu příjemců, a sice OSVČ, které současně s tím pracují v zaměstnaneckém poměru jako pedagogové. Výplatu příspěvku pro osoby, které jsou zároveň v zaměstnaneckém poměru, nastavení totiž od počátku vylučovalo.
Podle dostupných informací k 29. dubnu obdržely finanční úřady zhruba 460 tisíc žádostí o vyplacení tohoto tzv. kompenzačního bonusu. Na základě některých odhadů by o něj však mohlo žádat až 700 tisíc osob. Celkově se tedy jedná až o 45 miliard korun, z čehož by mělo putovat 15 miliard korun z obecních rozpočtů.