Vláda chce vybírat více peněz na daních. Její záměr není boj se závislostmi, tvrdí opozice

Zástupci ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL ()

Poslanecká sněmovna se bude dnes zabývat vládním daňovým balíčkem. Ve druhém čtení nyní projedná pozměňovací návrhy. V případě jeho schválení by pak došlo mimo jiné ke zvýšení spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Předkladatelé sice argumentují bojem se závislostmi, ale opoziční návrh na paralelní snížení jiných daní vytrvale odmítají. Podle názoru Miroslava Kalouska (TOP 09) tak pouze zastírají fakt, že jim jde pouze o zvyšování celkové daňové zátěže.

,,Zvýšení spotřební daně z lihu a tabákových výrobků bychom mohli podpořit pouze tehdy, když některé jiné daně budou sníženy. Sami jsme v tomto dali pozměňující návrh,“ uvedl šéf opozičního poslaneckého klubu. Ovšem během projednání rozpočtovým výborem došlo minulý týden rovnou k jeho zamítnutí. Výbor dále pouze doporučil zachovat daňové osvobození plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách a navrhl úpravy ve zdanění hazardu včetně výher.

()

Na plénu Sněmovny bude ovšem návrh na snížení ostatních daní projednán znovu. A vedle TOP 09 ho podpoří i občanští demokraté. ,,V době ekonomické růstu a prakticky nulové nezaměstnanosti není vláda schopna hospodařit se současnými daněmi, a tak je potřebujeme zvýšit. Samozřejmě se snaží argumentovat různými omluvami pro společnost, že zvýšením alkoholu a tabáku odradí lidi od těchto činností. Ale jestli chce tímto tedy bojovat proti zmiňovaným závislostem, tak se ptám, jestli také bojuje proti práci, když ji zdaňuje stejným způsobem. Takže, jestliže má vláda tento úmysl, ať ukáže na jiném místě rozumný postoj a daně sníží,“ řekl předseda ODS Petr Fiala na úterní tiskové konferenci.

Ve středu ráno následně představil konkrétní návrhy občanských demokratů, které by rádi projednali na dnešní schůzi: ,,Předložíme pozměňovací návrhy na zrušení daně z nabytí nemovitosti, na zvýšení limitu obratu pro plátce DPH z 1 mil. na 2 mil. a na prodloužení lhůty u opravného kontrolního hlášení.,“ uvedl Fiala na Twitteru.

Vedle toho kritizovali opoziční poslanci zdanění technických rezerv pojišťoven, které jsou větší než jejich minimální hranice. Před tímto krokem přitom varovali i experti v čele s ČNB. ,,Posledních 25 let neudělala žádná vláda, ani levicová, návrh, kterým by vědomě oslabovala odolnost českého finančního sektoru vůči mimořádným situací a možný krizím. Jde o velké nebezpečí,“ apeloval Kalousek na opětovné zvážení návrhu poslanci. ,,To není daň ze závislosti, ale odpovědnosti. Vždycky jsem podporoval spoluodpovědnost občana za svoje zdraví a rodinu, ale vláda chce zdanit pojištění na staří či úraz. To je z našeho hlediska nehorázné,“ uzavírá Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]