Vláda ČR diskriminuje drobné podnikatele a živnostníky

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů (repro YouTube)

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů | FOTO: repro YouTube

Fakta: Bylo podpořeno přes 790 000 zaměstnanců, jejich podpora pokračuje a pokračovat bude. Pro malé firmy a OSVČ, kteří také přišli o práci nebo jejichž existence je ohrožena, vláda žádnou podporu nemá a nepočítá s ní.

Podnikatelé a živnostníci se cítí být silně diskriminováni odlišným přístupem státu k zaměstnancům na straně jedné a k OSVČ a malým podnikatelům na straně druhé.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Pro mnohé nepodnikající občany bude tento výrok asi těžko stravitelný. Co už zase ti podnikatelé chtějí, na co si stěžují? Vláda přece říkala, kolik jim už dala peněz a jak dobře se o ně postarala, tak co se jim nelíbí?! Ano, vláda toho říkala mnoho, ale ne vše je pravda.

Nebylo by správné tvrdit, že stát vůbec nepomohl živnostníkům či drobným podnikatelům. Někteří dostali podporu 500 Kč/den, a to po tři měsíce koronakrize, jiní dostali ošetřovačku (na kterou nemají živnostníci na rozdíl od zaměstnanců nárok!), mohli si odložit zálohy na sociální odvody (odložit, ne nezaplatit) a po velkém odporu vláda odložila spuštění EET pro řemeslníky, kadeřnice, kosmetičky či zvěrolékaře. Vláda nepomohla zachránit živnosti, ale aspoň někteří měli pár korun na bydlení a jídlo pro rodinu.

Všechna podpora pro živnostníky a drobné podnikatele už skončila a vláda neuvažuje o jejím obnovení. A krize pokračuje. Některé obory neměly ani v létě možnost se nadechnout, jiné do toho už zase spadly.

Ve stejné chvíli, kdy nám vláda tvrdí, že je vše OK a že prý „situace není kritická“, ministryně Maláčová v tiskové zprávě říká: „Ekonomika se ještě plně nevzpamatovala z nejtěžšího období. Je proto důležité, aby i nadále fungovala podpora zaměstnavatelů a pracovních míst. MPSV již pracuje na zavedení takzvaného kurzarbeitu, který by na Antivirus navázal. Předpokládáme, že ho předložíme v nejbližší době.“ A to prosím ministryně Maláčová napsala ještě před zaváděním dalších opatření ministra Prymuly.

Je absurdní, že současně s tím, kdy nám vláda tvrdí, že žádná krize není, prodlužuje program Antivirus a připravuje kurzarbeit na ochranu pracovních míst ohrožených probíhající krizí. Pro neznalé, příjemci podpory z tohoto programu jsou prostřednictvím svých zaměstnavatelů zaměstnanci. Jak píše MPSV: „K 14. 9. 2020 bylo podpořeno 790 316 zaměstnanců. Program Antivirus pomohl udržet pracovní místo téměř každému 4. zaměstnanci v soukromé sféře, a většině zaměstnanců stát přispěl na jejich náhrady mezd opakovaně.“

Pro malé firmy a OSVČ, kteří také přišli o práci nebo jejichž existence je ohrožena, vláda žádnou podporu nemá. Jako by stát oceňoval jen jeden způsob práce – zaměstnání, zatímco jiné formy práce ignoruje. Ale podnikání je práce a tato práce stát živí.

Jako nemůže být tma a světlo zároveň, nebo najednou zima i teplo, není možné, aby situace současně byla i nebyla kritická. Jedny chránit a na druhé se vykašlat, to má být přístup vlády k občanům? Tak co, vládo, je krize, nebo není? Jestli je třeba chránit zaměstnance a jejich pracovní místa, pak jistě jsou stejné důvody pro to, aby byla zavedena opatření na podporu drobných podnikatelů, kteří také přišli nebo přicházejí o práci. Práce jako práce, nebo ne?

Podnikatelské odbory poslaly vládě výzvu, aby to vzala na vědomí, protože drobní podnikatelé si sami svoje těžkosti nezavinili. Chceme, aby vláda přestala dělat, jako by se pro živnostníky a malé firmy nic nedělo. Děje se a hrozba krachu a zadlužení je pro malé firmy a živnostníky v této situaci stále reálnější.

Podnikatelské odbory jako zástupce českých podnikatelů a živnostníků vyzývají Vládu ČR, aby ukončila diskriminaci OSVČ a drobných podnikatelů a aby urychleně přijala opatření na jejich ochranu v koronakrizi.

Pane premiére, paní ministryně a páni ministři, vyzýváme vás, abyste vzali situaci živnostníků a drobných podnikatelů vážně a abyste přehodnotili svůj dlouhodobě negativní postoj k nim.

Za Podnikatelské odbory Radomil Bábek, předseda výboru

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]