Vláda dnes projedná vyslání policistů do Slovinska i pomoc uprchlíkům

Eric Drooker

Vláda na dnešním zasedání projedná zvýšení ochrany obětí trestných činů, humanitární pomoc pro země zasažené migrační krizí nebo vyslání českých policistů do Slovinska. Ministři se budou zabývat i poslaneckým návrhem na referendum o vystoupení Česka z EU. Zasedání se zúčastní eurokomisařka Věra Jourová, která představí program EK pro rok 2016. Po jednání vlády se sejde koaliční rada, na které špičky vládních stran budou mluvit o tendru na mýtné.

Ministerstvo spravedlnosti vládě předloží novelu, podle které by se mezi zvláště zranitelné oběti trestných činů měli kromě dětí nebo postižených lidí zařadit senioři. Tato skupina má ze zákona nárok na citlivější zacházení nebo psychologickou pomoc. Vláda se návrhem zabývala už na minulé schůzce, ale rozhodnutí odložila kvůli několika rozporům.

Kabinet projedná několik materiálů, které souvisejí s migrační krizí. Ministr zahraničí předloží kolegům plán na rozdělení 168 milionů korun zemím, které mají největší problémy s uprchlíky. ČR plánuje uvolnit 100 milionů Kč (zhruba 3,7 milionu eur) do konce letošního roku, dalších 68 milionů Kč (asi 2,5 milionu eur) se chystá uvolnit příští rok. Peníze by měly jít zejména do dvou fondů EU pro Sýrii a Afriku, menší část dá Česko na Světový potravinový program (WFP) a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR).

Ministr vnitra spraví vládu o plánu vyslat v nejbližší době 20 policistů do Slovinska, aby tam pomohli s hlídáním schengenské hranice. Mají tam být do poloviny prosince. Náklady na vyslání strážců zákona jsou asi 3,5 milionu korun. Policisté budou pod slovinským velením střežit hranici s Chorvatskem. O pomoc požádali českou stranu Slovinci.

Kabinet má na programu také dva poslanecké návrhy hnutí Úsvit – Národní koalice. Členové dolní komory předložili návrh na uspořádání referenda o vystoupení ČR z Unie. Žádají i referendum o kvótách pro přerozdělování uprchlíků.

Eric Drooker

Ministr obrany na vládě představí požadavek armády vyčlenit pro příští rok více vojáků pro případné alianční operace Sil rychlé reakce NATO. V roce 2016 se počet vyčleněných osob má zvýšit z plánovaných 452 na 816. Oproti původnímu plánu například Česko určí pro vznikající Síly velmi rychlé reakce 100 lidí a transportní vrtulníky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články