Vláda důchodcům žádných 900 korun nepřidala

Premiér Andrej Babiš, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Přidali jsme důchodcům. To je taková mantra Andreje Babiše, kterou odpovídá v podstatě na jakoukoli kritiku. Ovšem tvrzení, že tato vláda přidala seniorům k důchodu 900 korun, není pravdivé, ač se šíří velkou částí médií.

Filmový režisér Vít Klusák (Roman Černý)

Důchody rostou zákonnou valorizací, která by představovala více než 700 korun. Skutečnost je tedy taková, že „bojovnice“ Jana Maláčová a Alena Schillerová se dohadují o necelé dvě stovky. Jenže to už nikdo nevidí.

Důchodci jsou široká voličská skupina, která tvoří zásadní část elektorátu hnutí ANO. A opakování tvrzení, že jim Babiš přidal 900, premiérovi zaručuje, že ho mnoho z nich také bude znovu a znovu volit.

Je to ale i chyba médií. Zjednodušené titulky a tvrzení bez kontextu podporují tuhle vládní dezinformaci. Samozřejmě že přesně toto napíše v neděli Marek Prchal do svého „Čau lidi“. Ale to ještě neznamená, že by to měli novináři, tedy alespoň ti, co nepatří do holdingu Agrofert, opakovat.

Takže ještě jednou – Babišova vláda přidala důchodcům 200 korun. Dvě stovky. Senátoři chtěli přidat dalších 1000 korun starším lidem, to ale sněmovna nedovolila. A to je skutečnost, která by se měla šířit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]