Vláda je konečně kompletní. Zdeněk Nekula se ujal funkce ministra

Zdeněk Nekula (Kancelář prezidenta republiky)

Zdeněk Nekula | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Po dnešním setkání s prezidentem Milošem Zemanem se krátce po poledni ujal úřadu ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který se loňskému kolu audiencí ministerských kandidátů u prezidentova akvária vyhnul z důvodu onemocnění covidem-19. Ze stejného důvodu nebyl jmenován spolu s ostatními ministry. Jeho místo tak dočasně zastával ministr práce a sociálních věcí a také předseda lidovců Marian Jurečka.

Prioritami nově nastupujícího ministra, jenž doposud vykonával funkci starosty Těšetic na jižní Moravě, by měly být nové technologie v zemědělství, omezení postřiků, hnojiv a také ochrana vody a půdy. Zároveň by chtěl více podporovat malé a střední zemědělce.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Nově jmenovaný ministr absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, v letech 2016-2018 byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Před časem uvedl, že po jmenování do ministerské funkce rezignuje na pozici starosty a chce být neuvolněným místostarostou.

Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jurečka po nástupu do čela ministerstva zemědělství uvedl, že chce řešit jen záležitosti, které nesnesou odkladu, například přípravu příštího programového období.

Záhy po převzetí úřadu však odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka. Zdůvodnil to manažerskými pochybeními a neefektivní reorganizací firmy. Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholoví manažeři Lesů ČR. Jurečka byl ministrem zemědělství mezi lety 2014 a 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články