Vláda je pod tlakem, aby vyplácela akcionáře ČEZu. Volá po tom TV NOVA

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Televize NOVA nezařazuje příliš často do svého zpravodajství složitá ekonomická témata. Její cílová skupina vyžaduje poněkud jednodušší informace. V pátek ale vyšvihla „brilantní“ ekonomickou reportáž. Věnovala se tomu, jak premiér Petr Fiala a jeho vláda postupují pomalu v restrukturalizaci polostátního energetického gigantu ČEZ. Univerzální expert hnutí ANO Karel Havlíček v reportáži láteřil, že si „vláda dělá z lidí srandu“, když chce na restrukturalizaci pracovat celý rok. Takový úkol by určitě Andrej Babiš s Karlem Havlíčkem zvládli raz dva.

Výčitka vládě, že postupuje s restrukturalizací pomalu, se objevila zároveň na webu Newstream, který ovládá bankéř Radomír Lapčík. Titulek ke zprávě ČTK zní: „Francouzi už vědí, Fiala se stále jen radí. Plán restrukturalizace ČEZ bude do roka“. Opět tedy slyšíme, že sebou má vláda hodit. Jak by se to dalo udělat, vysvětluje veřejnosti nejslyšitelnější minoritní akcionář ČEZu Michal Šnobr. Ten rovněž kritizuje vládu, že nekoná rychle. Když už chce něco takového stát provést, tak by prý měl jednat rychle. A co to znamená jednat rychle? Jako to dělá Francie. Je to prý v zájmu spotřebitelů a celé české veřejnosti. Pan Šnobr jenom divákům televize NOVA neřekl, co přesně dělá francouzská vláda. Vyplácí totiž minoritní akcionáře, což je nepochybně cesta rychlá a nejméně napadnutelná.

(Týdeník FORUM)

Z obou mediálních výstupů je jasné, čím jsou motivovány: Pod dojmem veřejného zájmu, totiž aby vláda mohla co nejdříve ovlivňovat ceny elektřiny, má stát rychle vyplatit akcionáře ČEZu. V reportáži televize NOVA jenom chybí informace, kolik by to daňové poplatníky stálo. Jedná se o částku zhruba 200 miliard korun, které ve státním rozpočtu nejsou, vláda by si je musela půjčit, pochopitelně s úrokem. To ovšem Michala Šnobra, který se staví do role obránce zájmů spotřebitelů, paradoxně vůbec nezajímá.

Zajímavé je také to, že to nezajímá Karla Havlíčka a hnutí ANO. Andrej Babiš přeci vždycky dokázal rozdat libovolné množství veřejných peněz a nestaral se, kde se ty peníze berou. Prostě zadlužil stát a způsobil dramatickou inflaci. Peníze, které rozdal, sice ztratily svoji hodnotu, ale jednodušším lidem tím ukazoval, jak se o ně stará.

Drzost Karla Havlíčka z hnutí ANO je ale ještě větší o to, že restrukturalizaci firmy ČEZ mohl zahájit již premiér Babiš v letech 2017 a 2018, protože management firmy toto téma předestřel již před pěti lety. Babiš ale neudělal nic. Přitom i kdyby tehdy stát vykupoval akcie, šlo by o mnohem levnější operaci než dnes. Akcie stály skoro o polovinu méně. Nyní, kdy je cena akcií ČEZ téměř na historickém maximu, roste tlak na vládu a jmenovitě na Petra Fialu, aby je kabinet rychle vykoupil a nezabýval se složitým projektem restrukturalizace, který vyžaduje delší dobu.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Výtka, že premiér a vláda postupují pomalu, je velmi zvláštní vzhledem k tomu, že Petr Fiala oznámil systémové řešení v ČEZu před třemi týdny a teprve minulý týden sdělil podrobnosti o procesu restrukturalizace. Musel by být buď nezodpovědný populista, a nebo čaroděj, kdyby už zároveň vytáhl z kapsy konkrétní plán akce, která by pak hned začala. Porovnání s Francií je zavádějící v tom, že tamní vláda se touto cestou vydala již před pár lety a nyní má svůj úkol se svým energetickým gigantem odpracovaný. Česká vláda začíná od začátku, od minulé vlády není připraveno vůbec nic.

Je to celkem jasné. Na mnoho jednotlivců by z nebe padaly peníze. Na někoho by spadl pěkný pytlík peněz a na někoho velký pytel. A hlavně aby to bylo rychle. Jenže tento aspekt jsme se od TV NOVA nedozvěděli. A zapomněl se nám s ním svěřit i pan Šnobr, o jehož vazbách na prostředí velkého byznysu kolem energií nelze pochybovat.

Jak se nátlak na vládu Petra Fialy, aby sebou hodila a tudíž platila obrovské sumy, dostal do nejsledovanější televize, kterou vlastní holding PPF? Třeba tak, že reportérku, která reportáž zpracovala, políbila múza. A nebo duch Petra Kellnera.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články