Vláda je v krizi, další Babišův ministr se vymkl. Bude Arenberger kvůli problémům s nepřiznanými miliony odvolán?

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) měl vnést do klíčového resortu při boji s epidemií větší důvěryhodnost a lepší komunikaci, jejíž nedostatečnost a chybovost byla vládě delší dobu vyčítána – a i kvůli ní ztratila důvěru značné části společnosti v zaváděná opatření. Vytýkaný problém se však týká i tohoto ministra vlády Andreje Babiše. Je zatížen skandálem ohledně mnohamilionového jmění, které zatajoval ve svém majetkovém přiznání. Bude kvůli tomu dalším odvolaným ministrem?

Není jediný týden bez vládního skandálu. Minulý týden server Seznam Zprávy uveřejnil reportáž o ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi a jeho majetkových nesrovnalostech. Zatímco na konci roku 2019 se jeho majetkové přiznání vlezlo na pouhé tři strany při vlastnictví pěti nemovitostí, o rok později už jeho přiznání zabralo 16 stran s 65 nemovitostmi a vedlejším příjmem 30 milionů korun.

()

K přiznání došlo, až když o ministrovi a o jeho nepřiznaném majetku Seznam natočil reportáž. Následně se však zjistilo, že Arenbergerovi patří také areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku. Zde sídlí v jedné z budov mj. archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který nemocnici pronajal v roce 2013. Té stejné nemocnici, ve které nejdříve působil jako náměstek ředitele, později od roku 2019 také jako ředitel. Za nemocnici také uzavřel smlouvu, která mu pomáhala uskutečňovat klinickou studii na jeho klinice.

„Nechápu, že se na to nepřipravil,“ odpověděl Andrej Babiš na otázku ohledně poslední kauzy ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Co tím myslel a jak by se měl šéf klíčového resortu připravit, však již neobjasnil. Stejně tak neřekl, zda by toto odhalení mělo být důvodem k Arenbergerovu odvolání. Jen naznačil, že musí veškeré nesrovnalosti doložit.

Sám ministr však pro svou rezignaci nevidí žádný důvod.

Vláda je v krizi, musí skončít série kauz a afér, volá opozice
Jenže právě v tomto tkví podle opozičních politiků problém s hnutím ANO, jeho členy a Babišovou vládou. Vláda je podle nich v krizi a selhání ministra Arenbergera je větší, než za co skončil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, když i přes zákaz vyrazil do restaurace.

„Vládě je nutné vyslovit nedůvěru, protože musí skončit nekonečná série kauz a afér. V případě Arenbergera nejde o jedno opomenutí, ale stále nové a nové nejasnosti a problémy. Za nejzávažnější pokládám podivné propojování veřejných a soukromých aktivit ředitele nemocnice. Ministr by z toho střetu zájmů měl vyvodit odpovědnost,“ řekl k této kauze předseda ODS Petr Fiala.

Piráti také navrhli celou věc projednat na kontrolním výboru sněmovny. Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) si připravil písemnou interpelaci, která ministra žádá o poskytnutí více informací.

To samé chce i premiér Andrej Babiš. „Dostal jsem seznam věcí, které mu mám předložit. To také udělám,“ prozradil Arenberger. Chce, aby některé podklady nejdříve prostudoval premiér, až poté s nimi chce vyjít na světlo. Jenže právě role premiéra v této věci může být také značně problematická, když sám porušuje zákon o střetu zájmů, jak dokládá Evropská komise.

Některé opoziční politiky taktéž děsí, jak se v české společnosti posunulo vnímání některých závažných pochybení. „Dvojí podezření ze střetu zájmů, možné krácení daně, zapomenutých 60 nemovitostí v majetkovém přiznání. Neznám zemi, kde by ministr s takovou zátěží přežil byť do druhého dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží jako Andrej Babiš, tak se normy tragicky posunuly,“ zhodnotil situaci šéf STAN Vít Rakušan.

Zajímavý je postoj prezidenta Miloše Zemana, kterému se Arenberger nejdříve zamlouval, zvláště díky jeho neodmítavému postoji k vakcíně Sputnik, o níž Zeman mluvil i během jeho jmenování do funkce. Před propuknutím kauzy Vrbětice, v rámci které byli podle důkazů tajných služeb zapojeni dva ruští agenti do výbuchu vrbětického muničního skladu, se totiž o využití necertifikovaného preparátu mluvilo jako o možnosti, která by zažehnala výpadky dodávek.

Prezident se od ministra v souvislosti s jeho kauzou distancoval a již avizoval, že je připraven Arenbergera odvolat. „To je kompetence předsedy vlády, který má svaté právo ministra odvolat. Kdyby tak v případě pana ministra Arenbergera učinil, neměl bych nic proti tomu,“ prohlásil v nedělním rozhovoru pro Frekvenci 1.

Osud ministerského postu Petra Arenbergera tak momentálně leží v rukou Andreje Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]