Vláda dnes jednohlasně jmenovala s účinností od 15. února Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Kontrarozvědka o tom sama informovala na twitteru. Koudelka ji vedl od poloviny loňského srpna v roli pověřeného ředitele poté, co mu vypršel pětiletý mandát v čele tajné služby. Návrh premiéra Petra Fialy (ODS) ustanovit Koudelku opětovně řádným ředitelem před týdnem projednal sněmovní výbor pro bezpečnost, což je zákonný předpoklad jmenování.
Proti BIS a především Koudelkovi často vystupuje prezident Miloš Zeman, který šéfa kontrarozvědky opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti.
„Moje díky patří také důstojnicím, důstojníkům a zaměstnancům BIS. Je to jejich každodenní tvrdá práce a skvělé výsledky, díky nimž získala BIS respekt doma i v zahraničí. Bez jejich obětavosti, nasazení a zaujetí bych do křesla ředitele BIS znovu neusedl,“ prohlásil Koudelka a poděkoval za důvěru vládě a všem, kdo ho podporovali. V příštích letech chce zvyšovat profesionální úroveň důstojníků BIS, kvalitu technického vybavení a dále rozšiřovat mezinárodní spolupráci.
Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval ČVUT. Je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách je od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). V polovině srpna 2016 vystřídal dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa, který požádal o odvolání a nyní je ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO) před koncem Koudelkova mandátu původně zvažoval, že nového ředitele vybere po konzultaci se sněmovním výborem. Nakonec se však s ohledem na říjnové sněmovní volby rozhodl nechat výběr až na příští vládě a Koudelku pověřil vedením BIS do jmenování nového řádného ředitele.
Koudelkovo pokračování Fialovi v lednu doporučil bezpečnostní výbor, předseda vlády krátce poté poslancům návrh předložil. Premiér před týdnem na jednání výboru uvedl, že BIS dosáhla pod Koudelkovým vedením pozoruhodných výsledků.