Vláda změnila pravidla pro bezinfekčnost, jedna dávka vakcíny už stačit nebude

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | FOTO: Vláda ČR

Jedna dávka vakcíny proti covidu-19 už nebude dostatečná pro prokázání bezinfekčnosti. Za bezinfekčního bude člověk považován až 14 dní po druhé dávce. Lidé očkovaní jen jednou dávkou tak budou muset mít i negativní test. Týkat se to bude například návštěv restaurací nebo koncertů. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že změna začne platit od pátku 9. července. Kabinet také zpřísnil pravidla pro cestování.

„Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat,“ vysvětlil ministr Vojtěch.

Do takzvaných černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy koronavirem na mapě cestovatele nově nebudou podle ministra zdravotnictví mít lidé zakázáno jet, bude ale platit důrazné nedoporučení cesty. Vláda mezi tyto země zatím nezařadila Velkou Británii. Situaci vyhodnotí příští týden, pokud se nezlepší, bude mezi černými zeměmi od pondělí 12. července.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Od čtvrtku se na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy ke čtrnácti státům přidaly Rusko, Paraguay a Namibie, od 5. července přibude také Tunisko. Opatření zatím platí do konce července. Dosavadní nařízení zakazovalo všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území Česka vstup do daných zemí. Zákaz neplatil jen pro občany zmíněných států nebo pro cesty, které nesnesou odkladu a byly předem oznámeny ministerstvu zahraničí.

Test na covid-19 bude nutný při návratu do České republiky ze všech zemí. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu. Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů po cestě po České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczec[email protected]