Vláda mluvila s šéfem rozvědky Mlejnkem. Neshledali jsme důvody k jeho odvolání, oznámil Rakušan

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda na své středeční zasedání pozvala ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka. Opoziční politici žádali jeho konec kvůli kontaktům se stíhaným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Vláda však pro jeho odvolání nevidí důvod, řekl po jednání kabinetu ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN). 

Kabinet se šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) diskutoval v důvěrném režimu. „Na základě dnešního jednání vlády jsme neshledali důvody k jeho odvolání,“ řekl Rakušan na středeční tiskové konferenci. „Petr Mlejnek je držitelem prověrky na tajné a v současné době má zažádáno o prověrku na přísně tajné,“ dodal Rakušan. Funkci by podle něj nemohl Mlejnek vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Ministr vnitra už dříve několikrát prohlásil, že v Mlejnka má důvěru.

(Profimedia)

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda dostala informaci, že šéf civilní rozvědky Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr, která se týká úplatků a manipulací kolem zakázek pražského dopravního podniku (DPP).

Rakušana už dříve prohlásil, že byl postup při Mlejnkově výběru řádný, z bezpečnostní komunity žádné varovné signály nedostal. Opoziční hnutí ANO vyzvalo premiéra Fialu k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Rakušan v úterý oznámil, že neodstoupí, také podle Fialy má místo v kabinetu nadále.

Případné hlasování o nedůvěře by podle ministra pro evropské záležitosti Miluláše Beka (STAN) nemělo výraznější dopad na pohled evropských partnerů při českém předsednictví v Radě EU. „Není to reálná hrozba v tuto chvíli. Vidíme v celé řadě evropských zemí, že v téhle neklidné době se vlády různě mění, padají. Takže nikoho úplně nepřekvapí, že se pokusí opozice v České republice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. To patří k parlamentní demokracii,“ prohlásil Bek.

O kontaktech mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden web Seznam Zprávy. Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Mlejnek sdělil Seznam Zprávám, že se s Redlem zná od roku 2012, potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]