Co znamená nouzový stav, který chce vyhlásit vláda? Zdá se, že vláda může udělat cokoliv a až časem řekne, co to bude. Aspoň tak to komentuje ústavní právník Jan Kysela. Zatím to vypadá, že se takový odhad situace naplňuje.
Teď se začíná mluvit o pracovní povinností mediků v nemocnicích. Jenže o tom se nejdřív nemluvilo. Právník Kysela k tomu v rozhovoru na iRozhlas.cz říká: „Vláda vyhlásila nouzový stav. V něm napsala, že bude využívat jak paragrafu 5, tak paragrafu 6 krizového zákona. Na toto první usnesení navázala druhým, v rámci kterého se zaměřila pouze na divadelní představení, provoz restaurací a tak dále. Z toho ale neplyne, že nemůže přijít nějaké další usnesení, ve kterém by nařídila pracovní povinnost. Zatím zkrátka nebyla nařízena pracovní povinnost, to ale neznamená, že nařízena nebude.“
Podle něj to není tak, že by se to teď dělalo jinak než na jaře. „Je to ale posun ne asi úplně správným směrem. Ale zdá se mi, že vláda si tímto krokem pracovní povinnost úplně nezavřela.“
Jde totiž o to, že ti, kdo tvořili pravidla o vyhlášení nouzového stavu, si to nejspíš představovali jinak: „Jde o to, zda to takhle ústavodárce zamýšlel. Zda vyhlásíme nouzový stav jenom proto, že jsme si řekli, že situace je vážná, uvidíme, co bude. Vláda ho vyhlásila ne okamžitě, ale s odkladem o pět šest dní, což znamená, že ta situace nemusí být tak strašně vážná. A současně si vláda vyhradila možnost dělat úplně cokoliv, protože se teprve ukáže, co bude a co nebude potřebovat. Myslím si, že takhle to úplně zamýšleno nebylo.“
Nouzový stav by se měl vyhlásit tehdy, když je to už nutné a je jasné, k čemu je potřeba. „Takto je koncipována textace článku 6 ústavního zákona o bezpečnosti – současně s vyhlášením nouzového stavu stanovíte, která základní práva omezíte a v jakém rozsahu,“ říká Kysela. „Vláda si ale řekla, že může omezit cokoliv kdykoliv během 30 dnů. Takto to asi ten ústavní zákon na mysli neměl.“
Zatím to skutečně vypadá jako improvizace za pochodu. Navíc jsme stále svědky zmatku, jaký tady panuje už přes půl roku. Jako by tady bylo několik ústředních mozků lidstva, které se navzájem dohadují, jak to bude, co platí, jak někdo něco doopravdy myslel. Náhlé „kreativní vpády“ premiéra Andreje Babiše do celého dění kolem viru jen ukazují, že se kombinuje zoufalá snaha něco udělat, nepohněvat si lid, přisvojit si úspěchy a selhání naházet na obětní beránky.
Zástupci opozice při předvolební debatě komunikaci ze strany vlády i resortu zdravotnictví a chaotické zavádění koronavirových opatření kritizovali. „Nemusíme postupovat plošně, ale lokálně nebo po jednotlivých segmentech. Ne, aby vláda předváděla řidiče, který jede způsobem brzda plyn,“ míní předseda ODS Petr Fiala.
„Slova a činy se často liší. Je to zoufalá komunikace zoufalé vlády,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „Není trasování do 24 hodin, není plán, jak epidemii zvládnout, a není nastavený systém pro lidi, kteří přicházejí o část příjmů.“
Předseda STAN Vít Rakušan: „Co udělá vláda potom? Rozvolní se opatření? Nemáte strach z další vlny? To je to, co tady chybí.“