Vláda na jaře odpustila živnostníkům zálohy. Někteří teď peníze musí doplácet

Daňové dokumenty – ilustrační foto (ČTK)

Daňové dokumenty – ilustrační foto | FOTO: ČTK

Vláda při jarní vlně pandemie koronaviru odpustila živnostníkům placení záloh na sociální pojištění. Pokud tedy osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) měly pouze minimální měsíční zálohu 2544 korun, od března do srpna minulého roku nemusely platit nic. Po živnostnících v insolvenci chce ale nyní Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vše doplatit. 

Vláda v souvislosti s pandemií odpustila loni na jaře placení záloh všem OSVČ, ať už podnikají na hlavní, nebo vedlejší výdělečnou činnost. Živnostníci, pro které je podnikání hlavním zdrojem příjmů, platili loni minimální měsíční zálohy na sociální pojištění ve výši 2544 korun. Od března do srpna loňského roku peníze posílat nemuseli.

FORUM 24 (archiv)

Nyní však živnostníci, kteří se zároveň nacházejí v insolvenci, objevili ve svých schránkách nemilý dopis. ČSSZ jim v něm sděluje, že na odpuštění záloh na sociální pojištění v minulém roce neměli nárok. „S ohledem na skutečnost, že bylo proti vám dne 31. 12. 2019 vedeno insolvenční řízení, nebyla tak naplněna podmínka pro poskytnutí veřejné podpory a nárok na snížení pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti stanovené z vyměřovacího základu OSVČ za rok 2020 vám nevznikl,“ sděluje živnostníkům úřad.

Snížení pojistného nelze poskytnout těm OSVČ, které byly již před počátkem ekonomických omezení jako důsledku opatření proti zamezení šíření koronavirové nákazy covid-19 v obtížích – tj. těm OSVČ, které se ke dni 31. 12. 2019 nacházely v insolvenční řízení,“ vysvětlila deníku FORUM 24 Česká správa sociálního zabezpečení.

Důvodem jsou podle úřadu údajně podmínky schválené Evropskou komisí. „Veškeré prostředky, které se ekonomicky činným subjektům poskytují z veřejných prostředků, jsou vždy veřejnou podporou a musí se řídit pravidly, která stanovují příslušná nařízení Evropské komise,“ dodala ČSSZ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com