Vláda navrhne jmenování šéfa BIS Koudelky generálem, oznámil premiér Fiala

Michal Koudelka (ČTK)

Michal Koudelka | FOTO: ČTK

Kabinet Petra Fialy se na dnešním výjezdním zasedání shodl, že opět navrhne jmenování šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky generálem. Vláda podle Fialy odsouhlasila návrhy na povýšení několika lidí do generálské hodnosti. Koudelka by měl být jedním z nich, doplnil na tiskové konferenci.

Koudelka bude navržen na jmenování do hodnosti generála už posedmé. Předchozím šesti vládním návrhům totiž nevyhověl prezident Miloš Zeman, který má proti kontrarozvědce i Koudelkovi dlouhodobě výhrady.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na polsko-ukrajinské hranici (Markéta Pekarová Adamová / se souhlasem)

Podle Fialy jeho kabinet zvládl první vlnu uprchlické krize, další vlnu pandemie onemocnění covid-19 a dokázal předložit i protiinflační rozpočet. „Žádná jiná vláda neměla takových prvních sto dní, jako měla ta naše,“ prohlásil předseda vlády. Ministři v čele s premiérem mají na programu ještě neformální jednání, na kterém by se měli bavit o strategických věcech.

„Budeme hledat způsoby, jak pomoct občanům. Pomoc, která jim šla, není vůbec zanedbatelná. Od začátku roku jsme pro ně nasměrovali 74 miliard korun. Budeme hledat další cesty, jak občanům pomoci,“ prohlásil Fiala na tiskovém brífinku po výjezdním zasedání vlády na zámku ve Štiříně.

„Jsme si dobře vědomi toho, čemu čelí čeští občané, a jsme připraveni pokračovat v krocích, které jim pomohu,“ doplnil Fiala. Na tiskové konferenci předseda vlády také připomněl, jaké úkoly jeho kabinet ještě čekají. Jedním z nich je podle něj například pomoc samoživitelkám a samoživitelům.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že více než 24 tisíc Ukrajinců, kteří kvůli ruské invazi přišli do České republiky, začalo pracovat na trhu práce. „Za šest týdnů je to vysoké číslo. Dalších osm a půl tisíce lidí je evidováno jako zájemci o práci a už intenzivně pracujeme na jazykovém vzdělání, aby se mohli zapojovat,“ doplnil.

(Týdeník FORUM)

Kybernetický útok ruských hackerů

Během dneška vedli ruští hackeři kybernetické útoky na systémy českých státních i soukromých institucí. Policie na twitteru informovala o tom, že se případem takzvaných DDoS útoků zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

„Máme detekováno, že se jednalo o útok ruských hackerů. To, že Rusko v současné geopolické situaci nepovažuje Česko za přátelskou zemi, je fakt, na který se musíme umět připravit. Nechci používat silná slova, že jsme s někým ve válce. Nicméně ten útok byl veden proti České republice,“ okomentoval situaci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Veškeré systémy, které obsahují data o občanech České republiky, podle něj útoku odolaly. „Můžu všechny ubezpečit, že žádná data se nikomu nedostala do rukou. Pokud se podíváte na funkčnost serveru ministerstva vnitra, tak v této chvíli je bez omezení. Z pozice ministerstva můžu tento útok označit za neúspěšný,“ oznámil Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]