Vláda nebude uvolňovat restrikce při 400 nově nakažených denně

FB Šmucler

Roman Prymula | FOTO: FB Šmucler

Vláda přestane uvolňovat protiepidemická opatření v případě, že začne lidí infikovaných koronavirem přibývat tempem kolem 400 za den. V pořadu Otázky Václava Moravce tuto hranici formuloval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pokud by se nárůst blížil 400, je logické, že další uvolňování nebude, nastínil a rovnou varoval, že po Velikonocích čeká růst počtu případů nákazy kvůli nedodržování nařízení o svátcích. 

Kvůli porušování disciplíny v dodržování protiepidemických opatření o velikonočním volnu očekává Prymula po příští sobotě a neděli nárůst počtu infikovaných koronavirem, uvedl v Otázkách Václava Moravce. Řekl také, že vláda plánuje nastartovat po víkendu zdravotnictví tak, aby nezanedbávalo další onemocnění. Chce například umožnit nemocnicím dělat plánované operace, které musely odložit.

Prymula počítá s tím, že chystaná chytrá karanténa s dohledáváním kontaktů nakažených dokáže některá opatření nahradit. Část vládních nařízení proti koronaviru bude podle ale něj možné opustit až někdy v letních měsících.

V posledních dnech přibývá kolem dvou set nemocných každý den. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu, ale o volných dnech bývá také méně testů. Laboratoře od vypuknutí epidemie udělaly 125.126 testů, za sobotu testovaly 4841 vzorků, nejméně za tento týden. Celkem 132 lidí s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, dosud zemřelo. Od sobotního večera počet obětí stoupl o tři. Uzdravilo se 422 lidí. Nakažených je 5905.

Nejvíc nových případů nákazy v tomto týdnu bylo ve středu, a to 295. V pátek přibylo za celý den 163 případů nákazy koronavirem, což byl naopak nejmenší denní nárůst za poslední týden. V nemocnicích bylo v sobotu 442 nakažených, z toho 87 pacientů s COVID-19 vyžaduje intenzivní péči.

Vláda po úterním jednání zveřejní scénáře uvolňování restrikcí pro obchody a služby. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) se počítá se třemi vlnami uvolňování. Prymula chce, aby nemocnice mohly po víkendu začít s odkládanými neakutními operacemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner