Vláda nechce, aby Češi v zahraničí mohli volit. Ti totiž nefandí komunistům z žádné strany

Jan Hamáček a Andrej Babiš (ČTK)

Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Koronavirus nejspíše zkomplikuje mnoha lidem průběh voleb. Nejdřív to vypadalo, že ti v karanténě nebudou moci volit vůbec, ministr vnitra Jan Hamáček se ale zalekl oprávněného odporu občanů a rozhodl se vymýšlet řešení. On sám a ani jeho vládní spojenci ovšem za žádnou cenu nechtějí umožnit korespondenční volbu, a tak k vám nejspíš přijede Hamáček s volební urnou osobně, pokud budete zrovna v karanténě.

Taky vás už zarazilo, proč se naše vláda tak urputně brání korespondenční volbě? Je to jednoduché. Tato volba totiž zahrnuje Čechy žijící v zahraničí a umožňuje jim daleko jednodušší možnost hlasovat. Hnutí ANO, ČSSD, komunisté, SPD nebo třeba současný prezident Miloš Zeman ale vůbec nestojí o to, aby tito občané také volili. A proč?

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V roce 2018 získal ve druhém kole prezidentské volby více než 90 procent hlasů Jiří Drahoš. Ve sněmovních volbách v roce 2017 získala u voličů ze zahraničí 26 procent TOP 09, 19 procent Piráti a 12,5 procenta ODS. To tedy není pro vládní strany příliš dobrá vizitka, že? A taky je to ten skutečný důvod, proč nechtějí, aby možnost volit dostalo násobně více lidí.

Je skandální, jakým způsobem vládnoucí garnitura nadřazuje své vlastní zájmy nad takto zásadními a základními právy. Jen proto, že většinu lidí, kteří jsou zvyklí cestovat a žít s výhledem dál než k sousedovi za plot, je nepřijatelné volit estébáky, další komunisty a jejich kamarády, raději budeme mít volby drive-in. Je to ostuda i vzhledem k tomu, že velká většina zemí civilizovaného světa možnost korespondenční volby má.

Vůbec nejlepší ze všeho je ale výmluva, že “se to nestihne”. Zavedení korespondenční volby má přitom Babišova vláda v programu. V době koronaviru se měnily zákony a nařízení jako na běžícím pásu, a když jde o věc, na které by byla shoda i s opozicí, náhle to nejde. Protože kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. A tak je to se vším.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články