Sněmovna se zabývala kritickou situací ve financování sociálních služeb. Vyzvala vládu, aby našla chybějící dvě miliardy, přičemž situaci komplikují hádky mezi ministryněmi Schillerovou a Maláčovou. Na stomilionové dotace a úlevy pro Agrofert se ovšem peníze najdou v tichosti a hned.
[ctete postid=“251934″ title=“Babiš a Zeman tunelují ČSSD, která jim slouží. Její strmý pád ohrožuje vládu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Babiš-Maláčová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Jasně největším poraženým voleb do Evropského parlamentu zůstává ČSSD, jejíž strmý “ permalink=“https://forum24.cz/babis-a-zeman-tuneluji-cssd-ktera-jim-slouzi-jeji-strmy-pad-ohrozuje-vladu/“]251934[/ctete]
Mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou se znovu rozhořel spor, kde najít dvě miliardy na sociální služby, které se zavázaly zaplatit. Maláčová se nejdříve pochlubí, že pro tuto oblast vyjednala ve státním rozpočtu 15,7 miliardy korun. Krajům, které prostředky pro tuto péči rozdělují, ale vláda poslala 15,1 miliardy, ačkoli původně požadovaly 17,1 miliardy. Jak je to možné?
Vládní šlendrián
Celý problém opakovaně signalizuje špatnou a bezkoncepční práci Babišovy vlády. Rozhodla o výše uvedené sumě, ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků pracovníků v sociálních službách. S výdaji na ně už ovšem státní rozpočet nepočítá a peníze na ně nemají ani kraje.
O to více je zarážející, že se jedná o peníze pro ty nejpotřebnější, kteří se neobejdou bez pomoci druhých, a které nezastupuje žádná hlasitá a vlivná lobbistická skupina, jako jsou třeba Středulovy odbory nebo Agrární či Hospodářská komora. Zahrnují péči o tělesně postižené, seniory nebo matky s dětmi v azylových domech, které se octly v kritické situaci.
V současné době u nás působí 5694 poskytovatelů sociální péče pro zhruba čtvrt milionu lidí, tedy o dva tisíce více než v roce 2007. Z toho vyplývají stále vyšší nároky na rozpočet, společně s růstem nákladů na mzdy a pomůcky. Spory obou ministryň, jež se nedávno přenesly do médií, mohou způsobit kolaps celého systému.
Maláčová stále tvrdí, že chybějící peníze v rozpočtu nejsou, ale Schillerová jí nevěří. V Událostech a komentářích (29. 5. 2019) ministryně financí prohlásila, že neví, proč dvě miliardy chybějí. „To je ta otázka, co se ptám,“ říká a vyzvala vládní kolegyni, ať tyto peníze krajům pošle, jelikož spadají do její rozpočtové kapitoly.
Výzva Sněmovny
Tento začarovaný kruh nabyl tak závažné dynamiky, že se přenesl na půdu Poslanecké sněmovny. Nakonec většinou hlasů přijala usnesení, aby obě ministryně do 7. června předložily návrhy na dofinancování dvou miliard na sociální služby. Zdržely se pouze kluby ANO a KSČM, která je dnes spolehlivějším Babišovým spojencem než ČSSD.
Kde to žijeme, když sociální demokracie hlasuje pro usnesení Sněmovny, které není schopna prosadit proti svému silnějšímu vládnímu partnerovi?
Obecně platí, že stát má spotřebovat tolik výdajů, které je schopen bezpečně ufinancovat, aby neohrozil vývoj veřejných financí. Pokud však už něco schválí a slíbí, a najednou se tváří, že je všechno jinak a peníze nejsou, je to nesolidní šlendrián. Tím hůře, pokud se jedná o tak citlivou oblast, která by neměla být předmětem handrkování jako na orientálním trhu.
100 milionů pro Penam
Problémy kolem financování sociálních služeb jsou o to ostudnější, že současně vyšlo najevo, že stát proplácí stomilionové dotace Agrofertu, které mu pozastavila Evropská komise. Jen loni dostal Babišův holding na dotacích a úlevách 2,1 miliardy korun, což přesně obnáší chybějící částku pro kraje. Vláda ANO přitom dotace a další pobídky pro velké firmy hájí a podporuje, což nepřijatelně deformuje trh v jejich prospěch. Tyto peníze potom chybějí jinde.
Tyto vládní tahanice se odehrávají v době, kdy Evropská komise řeší střet zájmů českého premiéra, a pozastavila vyplácení dotací jeho firmě, momentálně přechodně vložené do svěřenského fondu. Kritikům vadí, že jsou Babišovy firmy příjemcem evropských peněz a současně jeho vláda rozhoduje o tom, kdo dostane dotace. Střet zájmů podle nich z pohledu evropských pravidel nepominul.
Agrofert však čerpá dotace dál z kapes domácích daňových poplatníků, aniž je jisté, že budou z evropských fondů proplaceny. Pořad Reportéři ČT zjistil (27. 5. 2019), že se už jedná o celkovou částku přesahující 200 milionů korun, přičemž další desítky až stovky milionů mohou následovat.
Mezi nimi je sporná dotace ve výši 100 milionů korun na výrobní linku toustového chleba pro obří pekárenský koncern Penam. Opozice vyzvala premiéra, aby tuto dotaci vrátil a přesunul do sociálních služeb.
„Žijeme ve státě, který má 100 milionů na to, aby mu zaplatil pekárnu, ale nemá peníze pro ty, kteří se bez pomoci jiných neobejdou,“ prohlásil poslanec STAN Petr Gazdík. Babiš tento apel odmítl, Pekárna Zelená louka z Penamu prý dostala dotaci podle platných pravidel. „Ti, kteří mě kritizují, nepostavili ani psí boudu,“ vysmál se Gazdíkovi.
To se mu to směje, když svoje impérium vybudoval s využitím vstupního kapitálu neznámého původu, klientelistických vazeb ve vládních kruzích a prolobbováním desítek miliard dotací a nejrůznějších daňových úlev.
Nejen Penam
Reportéři ČT dále zjistili, že Evropská komise prodloužila lhůtu proplacení u pěti projektů z Programu rozvoje venkova v celkové výši 66 milionů korun.
Další spornou investicí je třídírna vajec ve Vejprnicích v Plzeňském kraji. Postavila ji firma České vejce Farms z holdingu Agrofert, přičemž na tento provoz dostala dotaci 53 milionů korun. Z poloviny ji má spolufinancovat Evropská unie. Ta ale dosud slíbených 27 milionů neposlala. Zatím tedy vše rovněž zaplatil český daňový poplatník.
[ctete postid=“252443″ title=“Ondráček v Doněcku aneb Když zahraniční politiku neřídí vláda, ale KSČM“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Ondráček-Pušilin-385×230.png“ excerpt=“Skandální cesta poslance Zdeňka Ondráčka do nelegální Doněcké lidové republiky měla “ permalink=“https://forum24.cz/ondracek-v-donecku-aneb-kdyz-zahranicni-politiku-neridi-vlada-ale-kscm/“]252443[/ctete]
Jak reagoval premiér Babiš na dotaz, jestli nevnímá jako riskantní, pokud se tyto dotace vyplácejí ve chvíli, kdy ještě není jasné, jestli je unie proplatí? „Já už jsem řek, že Agrofert komentovat nebudu. Je to firma, kterou jsem opustil před pěti lety, takže se obraťte na Agrofert,“ odsekl.
Představě, že se od svého holdingu úplně odřízl a není o dění v něm pravidelně informován, když má ve vedení svěřenského fondu svoje nejbližší příbuzné a spolupracovníky, mohou uvěřit jen jeho nejskalnější fanoušci.
Může se snadno stát, že se Andrej Babiš znovu zjeví jako deus ex machina a triumfálně oznámí, že chybějící peníze na sociální služby našel. Udělal to už mnohokrát, naposledy krátce před evropskými volbami s rodičovským příspěvkem. ČSSD přitom znovu mediálně ostrouhá.
Je ovšem nehorázné, pokud si premiér v těchto hrách bere jako rukojmí ty nejpotřebnější. Zatímco dotace pro Agrofert se díky „zodpovědné hospodářce“ Aleně Schillerové bez problémů sypou dál jako tousty na výrobní lince v Penamu.