Vláda nemluví pravdu a porušuje zákon. EU nebrání vydání auditů senátní komisi

ČTK

Ilustrační foto - Senátní komise k auditním zprávám Evropské komise | FOTO: ČTK

Vláda nadále tají evropské audity ke střetu zájmů premiéra Babiše. Deníku FORUM 24 se podařilo získat dokument vyvracející lež ministerstev, že jim v jejich vydání senátní komisi brání EU. Evropská komise respektuje parlamentní kontrolu vlády podle vnitrostátního práva.

Printscreen: Česká televize

Senátní komise vznikla v reakci na neudržitelný stav, kdy kontrola správnosti čerpání evropských dotací spadá do hájemství hnutí ANO. Dotčená ministerstva se ocitají v čítankovém konfliktu zájmů, jelikož mají kontrolovat i dotační penězovody největšího tuzemského odběratele dotací Agrofertu. Jeho majitel a současně předseda vlády je přitom podezřelý právě z porušení zákona o střetu zájmů. Stejné rezorty připravují reakci na předběžné auditní zprávy.

Vláda v konfliktu zájmů

Ačkoli se vláda odkazuje na nezávislost úřednictva podle služebního zákona, věrohodnost a objektivita přístupu české strany je zásadně zpochybněna. Objekt zájmu evropských auditorů premiér Babiš a jeho ministři už předem označují výsledky jejich práce za pochybné a zmanipulované.

Senátní komise je s vládou ve sporu, jelikož jí ministerstva odmítají předat příslušné dokumenty (audity, reakce české strany), ačkoli jim to ukládají parlamentní procedury. Ministryně financí Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Dostálová (obě ANO) se odkazují na údajný zákaz Evropské komise. Totéž tvrdí ministr zemědělství Toman ze Zemanova tábora s úzkou vazbou na premiéra Babiše.

Ministerstva porušují zákon

Senátní komise nyní obdržela odpověď Evropské komise, která toto tvrzení rozporuje. Informoval o tom předseda komise Zdeněk Nytra (ODS). „Jsem přesvědčen, že ministerstva svým odmítavým přístupem nejenže pohrdají Senátem, ale porušují zákon o jednacím řádu Senátu,“ uvedl na senátním webu (5. 9. 2019).

Evropská komise

Ministerstvo financí se proti tomuto tvrzení ohradilo. Jedná se prý o nekorektní interpretaci a stále se odvolává na důvěrný režim doporučený Evropskou komisí. Jenže ten se týká zveřejnění auditních zpráv v médiích, nikoli parlamentní kontroly.

Vyplývá to z dopisu podepsaného zástupcem generálního tajemníka Evropské komise Pascalem Leardinim, zaslaného senátní komisi, který má deník FORUM 24 k dispozici. Je reakcí na dopis senátní Dočasné komise z 23. července 2019, ve kterém informovala evropské orgány o svém zřízení.

EK nezasahuje do parlamentní kontroly vlády

„Ve svém dopise hovoříte o „nástrojích parlamentní kontroly vlády“, o právu Dočasné komise „na základě vnitrostátního práva požadovat informace nezbytné pro její činnost“ a o „pravidlech služebního tajemství“ vztahujících se na činnost Dočasné komise.

V této souvislosti si Vás dovoluji požádat o pochopení, že Evropská komise nezaujímá stanovisko ke vztahům a odpovědnosti orgánů České republiky podle jejího vnitrostátního práva.

V nynějším případě tak není na Evropské komisi, aby vyslovila či odepřela souhlas, pokud jsou Dočasná komise a auditovaná osoba schopny zajistit řádný a ničím nenarušený průběh auditního řízení. Zejména by muselo být zajištěno, že při předávání informací mezi orgány České republiky bude dodržována přísná důvěrnost a nedojde k širšímu zveřejnění předběžných zjištění auditu nebo jejich částí,“ píše Leardini.

Komise může pracovat v důvěrném režimu

Z odpovědi jasně vyplývá, že Evropská komise nezakazuje ministerstvům poskytnout senátorům požadované dokumenty, pokud bude zachován důvěrný režim jejich projednávání. Tomu ovšem nic nebrání. „Senátoři jsou ze zákona oprávněni seznamovat se a pracovat s důvěrnými materiály,“ sdělil deníku FORUM 24 Zdeněk Nytra.

Podle předsedy senátní komise vláda porušuje zákon o jednacím řádu Senátu, konkrétně § 46. Orgány Senátu jsou podle něj oprávněny požadovat od členů vlády, vedoucích správních úřadů a orgánů územní samosprávy informace a vysvětlení potřebné pro svou činnost.

„Okamžitě jsem požádal opětovně Ministerstvo financí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Státní zemědělský intervenční fond o poskytnutí předběžných auditních zpráv a Ministerstvo pro místní rozvoj i o českou reakci na tu první zprávu,“ prohlásil Nytra.

Kozel zahradníkem?

O to kuriózněji působí kuloárové spekulace, že by loajální stoupenkyně šéfa ANO Věra Jourová měla jako eurokomisařka na starost dohled nad dodržováním principů právního státu. Nejde jen o to, že by tato pozice znamenala naprosté selhání avizované snahy Andreje Babiše získat vlivné ekonomické portfolio. Ve světle událostí poslední doby to zní spíš jako špatný vtip.

ČTK

Premiér Babiš na tyto zprávy reagoval s uspokojením. „Pokud by český komisař měl mít na starosti právní stát, tak by to byla obrovská důvěra,“ řekl novinářům v Budapešti. Myslí si však, že to tak nedopadne. Pokud ano, působila by Česká republika jako „kozel zahradníkem“.

Pochybnosti o místních poměrech jsou zcela na místě. Přístup Babišovy vlády k evropským auditům signalizuje, že konglomerát ANO učiní vše pro zametení této nepříjemné kauzy pod koberec. Neváhá přitom ani porušovat zákon, natož předvolební sliby ANO o transparentní politice.

Nedůvěru v současný systém, kontrolovaný všehoschopným oligarchou a jeho ekonomickým impériem, prohlubuje i podivný náhlý názorový obrat dozorového žalobce Šarocha v kauze Čapí hnízdo po čtyřech letech vyšetřování. Důvěra v právní stát klesá k bodu mrazu a vládní tajení auditů tento dojem jenom posiluje.

EK_ Odpověď na žádost o svolení s poskytnutím_Draft reply to CZ Senate 29-08

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner