Vláda nepodá žalobu na Brusel, řekl Nekula. Agrofert přijde o dotace za půl miliardy

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda nepodá žalobu na Evropskou komisi kvůli výsledkům auditu ke střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Státní zemědělský intervenční fond zároveň zastaví žádosti firem z holdingu Agrofert o dotace. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Jde o necelých třicet projektů za zhruba 600 milionů korun. 

„Vláda dnes rozhodla o dalším postupu České republiky u auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra. Audit jasně potvrdil, že Andrej Babiš byl ve střetu zájmů. Výsledky auditu plně respektujeme, proto nebudeme proti prováděcímu rozhodnutí podávat žalobu. Pravidla musí platit pro všechny,“ řekl ministr Nekula.

Vláda musela na svém jednání rozhodnout, jak se bude postupovat poté, co Evropská komise uložila Česku pokutu přesahující 82 milionů korun za chyby v zemědělských dotacích. Ta obsahuje i sankci za střet zájmů bývalého premiéra Babiše. Vláda měla na rozhodnutí o podání žaloby lhůtu do konce tohoto týdne.

Státní zemědělský intervenční fond podle Nekuly nyní přistoupí ke zpětnému vymáhání peněz vyplacených společnosti Schrom Farms, která patří do Babišova holdingu Agrofert. Má jít o částku zhruba 1,6 milionu korun.

“Dále budou ukončovány smlouvy a projekty, které byly preventivně pozastaveny u společností skupiny Agrofert,” řekl Nekula s tím, že další postup ze strany SZIF bude standardní a podle běžných postupů. “Pokud bylo rozhodnuto o protiprávním udělení dotace a ta nebyla ještě vyplacena, dojde k zastavení celého procesu,” doplnil.

(Profimedia)

Kvůli auditu ke střetu zájmů vedení SZIF v minulosti pozastavilo projekty dceřiných společností koncernu Agrofert za 580 milionů korun. Příspěvek z Evropské komise měl činit zhruba 200 milionů korun, zbytek pak měl jít z českých peněz, připomněl web iRozhlas.cz. Podle něj jsou nyní projekty v různém stupni administrace. Většina z nich byla pozastavena ve fázi schvalování, dva projekty už byly stvrzené smlouvou a u další pětice projektů pak fond proces stopl až ve chvíli, kdy už mělo dojít k vyplacení ze státního rozpočtu. Více než dvacítka projektů pak na podpis smlouvy o přidělení dotace teprve čeká. 

Další otázkou budou podle Nekuly nárokové dotace, které dostávají všichni zemědělci na hektar obdělávané půdy. “Za to rozhodné období, které šetřila Evropská komise, hovoříme o částce až 4,5 miliardy korun. Pokud jde o detaily dalšího postupu, je to zcela v kompetenci SZIF, je to nezávislá platební agentura,” dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články