Vláda nesmí brát nouzový stav jako samozřejmost, míní koalice SPOLU. Představila podmínky, které musí kabinet splnit

Koalice SPOLU

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: Koalice SPOLU

Sněmovna bude ve čtvrtek jednat o prodloužení nouzového stavu. Koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 proto požaduje, aby vláda předložila krizovou legislativu a pandemický zákon. Definovala šest podmínek, které by vláda měla splnit, aby mohla najít u koalice SPOLU podporu nouzového stavu.

„Situace je vážná. Jsme přesvědčeni, že to nemůže být tak, jako to bylo dosud – vláda požádá o nouzový stav, předpokládá se, že bude prodloužen, komunisté jim dají své hlasy a pojedeme dál. Podle nás automatické prodlužování nouzového stavu a to, že se nediskutuje o ničem jiném, nikam nevede,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala, který sdělil, že koalice SPOLU má připraveny vlastní návrhy.

archiv

V nich požádala o postupné uvolňování škol. „Žáci a studenti jsou doma už bezmála rok a je potřeba najít cestu, jak umožnit jejich návrat do škol. V první fázi by mělo dojít k otevření prvního stupně ZŠ, 9. tříd a maturitních a závěrečných ročníků SŠ. „Vláda by měla pro všechny pedagogy v otevíraných školách okamžitě zajistit respirátory FFP2 a zajistit šetrné antigenní testy pro plošné testování žáků,“ uvádí ve svém prohlášení.

Další definovanou podmínkou je přijetí odškodňovacího zákona, který pokryje 100 % fixních nákladů a také odpuštění odvodů u živnostníků a obnovení programu Antivirus C. „Bylo jednou z nejúspěšnějších pomocí podnikatelům a živnostníkům a tato podpora ekonomickému sektoru by měla být obnovena,“ ustanovila koalice.

„Předložili jsme ho už na konci léta minulého roku. (…) To je nepřekročitelná podmínka, abychom se mohli s vládou nějakým způsobem bavit,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zmínila sliby vlády, které v uplynulých měsících nebyla schopna dodržet.

Poslední podmínka, kterou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 předkládají, se týká očkování a testování. Vláda by podle nich měla vyřešit distribucí vakcín, aby nedocházelo k víkendovému uložení dávek Moderny ve skladech, místo aby byly vyočkovány. „Vybudovat robustní registrační systém, který bude schopen zvládnout registrace milionů lidí, na které se snad brzy dostane, a také ,vychytat‘ nedostatky ohledně vyhledávání vhodného místa s nejbližším termínem, reakce na případné výpadky dodávek, aby lidé o termín jednoduše nepřišli,“ uvádí v podmínkách.

„Pokud vláda nevyslechne a nesplní rozumné požadavky občanů, které zastupujeme a kteří se na nás obracejí, tak těžko může očekávat podporu nouzového stavu,“ uzavírá ve svém stanovisku koalice SPOLU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner