Vláda nezákonně dusila restauratéry i další podnikatele. Kdo jim zaplatí ušlý zisk?

Adam Vojtěch  a Andrej Babiš (ČTK)

Adam Vojtěch a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes velkolepě oznámil, že vláda od pondělí opět rozvolní a povolí tak třeba restauratérům, aby se konečně mohli vrátit k práci. Připustil také, že pokud by to nenařídil verdikt Nejvyššího správního soudu, nestalo by se to. Přiznal tak, že vláda by klidně dál porušovala zákon a tím zničila mnoho dalších živnostníků a drobných podnikatelů.

Rozhodnutí soudu je svým způsobem skandální, protože je neuvěřitelné, že vláda porušuje zákony země, kterou vede, navíc tím diskriminuje část občanů. Pandemický zákon, který vznikl kvůli tomu, abychom se zbavili nepopulárního nouzového stavu, totiž neumožňuje, aby kabinet zakazoval provoz některému z podnikatelských segmentů.

()

To však Babišovi ministři nebrali na vědomí, a zcela záměrně tak porušili zákon, který si sami prosadili. Ještě zvláštnější než fakt, že je něco takového možné, je reakce ministra zdravotnictví. Místo toho, aby se omluvil podnikatelům, kteří musí obracet každou korunu a čekají na dlouho slibované rozvolnění jako na smilování, chtěl by v nezákonné činnosti pokračovat.

A to minimálně do 14. června, na kdy vyhlásil vicepremiér Karel Havlíček možné otevírání vnitřních prostor restaurací. Otázkou stále zůstává, proč je gastronomie trnem v oku Babišovy vlády a také to, jak se jí hodlá premiér se svými podřízenými za pošlapání práv revanšovat.

Když se totiž podíváme do minulosti, jsou to právě „hospodští“, na něž si premiér za pomoci svých ministrů došlápl nejvíc. Kromě EET to je i protikuřácký zákon, zmínit je třeba i snaha tehdejší poslankyně hnutí ANO Jany Lorencové sebrat obsluhujícímu personálu spropitné, protože z něj podle jejích slov sponzorují mafii. Zavření kvůli pandemii sice taková hloupost nebyla, ale jak se dnes ukazuje, trvalo déle, než bylo nezbytně nutné.

Omluví se však majitelům restaurací, barů, hospod, výčepů a dalších občerstvoven někdo? Co víc, nahradí jim jejich ztráty, které svou zvůlí vláda způsobila? Babišův kabinet to rozhodně nebude, ale pokud nás po volbách čeká změna ve Strakově akademii, měla by další vláda dbát na to, aby se za současnou situaci někdo zodpovídal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]