Vláda odložila jednání o mýtu na pondělí. Ťok musí dát argumenty na stůl, říká Sobotka

Ministr dopravy Dan Ťok  (ČTK)

Ministr dopravy Dan Ťok | FOTO: ČTK

Vláda měla dnes jako jeden z hlavních bodů schůze projednávat stále nedořešenou otázku výběrového řízení za účelem výběru nového provozovatele mýtného dálničního systému. Smlouva s firmou Kapsch, která pro stát dosud mýtné vybírala, vyprší s koncem letošního roku.

Ministr dopravy Dan Ťok je kvůli tomuto problému terčem kritiky koaličních partnerů a dokonce i kolegyně z hnutí ANO, ministryně Šlechtové.

Ťok chtěl tahanice kolem mýta vyřešit již na konci minulého roku, kdy bez výběrového řízení vybral pro zakázku firmu Deloitte a slíbil jí zaplatit 52 miliónů korun, tedy bezmála dvakrát více než plánoval jeho předchůdce Antonín Prachař. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však letos v lednu výběr mýtného manažera prozatím nepravomocně zrušil a navrch udělil Ťokovu úřadu pokutu ve výši čtvrt milionu.

„Hrozí tady, že od 1. ledna příštího roku se mýto nebude vybírat. My chceme odpovědi na zásadní otázky, jestli ministerstvo dopravy má nějakou záložní variantu,“ nechal se slyšet ministr vnitra Milan Chovanec. Podobně to vidí i vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: „Ministerstvo dopravy v podstatě přichází s řešeními, která pro nás jsou velmi obtížně akceptovatelná. Je to právně velmi složité a nikdo nechceme udělat chybu,“

Další odložení

Ťok na dnešní tiskové konferenci společně s premiérem Sobotkou nakonec oznámil, že se vláda mýtem bude zabývat až při dalším jednání v pondělí 11. července. Mýto dnes bude ale ještě za Ťokovy účasti probírat koaliční rada.

„Všem třem koaličním stranám záleží na tom, aby se mýto nepřestalo vybírat. Zároveň je pro všechny stejně tak důležité, aby byl zachován zákonný postup. Teď je na ministrovi dopravy, aby dal na stůl všechny potřebné argumenty, aby na základě těchto argumentů a znaleckých posudků mohli členové vlády rozhodnout o návrhu ministerstva dopravy,“ dodal k otázce, jak nyní bude vláda v otázce mýtného postupovat Sobotka.

Ťok doufá, že se mu dnes kolegy podaří o svém návrhu přesvědčit. „Náš postup je v souladu se zákonem,“ trvá na svém ministr.

Další odkládání už si vláda patrně nemůže dovolit. Již za této situace totiž reálně hrozí, že se výběrové řízení do konce roku neuskuteční a český mýtný systém začátkem roku zkolabuje.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]