Vláda odmítla rezoluci o Babišovi a zaútočila na Evropský parlament

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO) | FOTO: ČTK

Česká vláda se podle informací ČTK dnes v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament (EP) přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle návrhu usnesení, který má ČTK k dispozici, měl kabinet uvést, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Europoslanci schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Kabinet měl podle návrhu, který mu předložila ministerstva spravedlnosti, pro místní rozvoj a financí, zdůraznit, že rezoluce je politickým, nikoliv odborným posouzením problematiky. Měl EP také vytknout to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s jeho účastí na projektu Čapí hnízdo a vyjadřuje důvěru v to, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu. „Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení,“ stojí v návrhu usnesení.

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle dokumentu představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci EP pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR,“ uvádí materiál. Když EP vítá obnovení stíhání, deklaruje podle návrhu i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. „Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ,“ dodává dokument.

Kabinet měl podle návrhu také zkritizovat to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů. „EP v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení,“ měla uvést vláda. Jeví se podle ní, že EP uplatňuje svůj politický a mediální vliv na řádný průběh auditů. „A svými konstatováními o střetu zájmů bez řádných odborných podkladů presumuje jejich výsledek. Tímto způsobem dochází rovněž k nerespektování pravidel nastavených samotnou EU,“ stojí v dokumentu.

Babiš je vlastníkem současné vlády, uvádí Fiala

Mezi prvními na twitteru reagoval europoslanec Stanislav Polčák (STAN). V první řadě odmítl, že by se Evropský parlament vměšoval do českých záležitostí. „Uvědomit by si to už mohla i vláda slepě hájící zájmy AB. Možná by každý z jejích členů, který s tímto postupem souhlasí, měl ve prospěch ČR vystavit sám za sebe směnku,“ doplnil Polčák.

Podle jeho kolegy europoslance Alexandra Vondry (ODS) by se měla vláda snažit především vyjednat pro ČR co nejvíce peněz z evropského fondu obnovy. „Místo toho se opět pere za finanční toky do koncernu premiéra Babiše. Tohle ČR fakt nic nepřinese,“ sdělil deníku FORUM 24.

Kriticky se vyjádřil i předseda občansko-demokratické strany Petr Fiala. „To, že se Babišova vláda ohradila proti rezoluci EP na téma střetu zájmů, není nijak překvapivé. Andrej Babiš je vlastníkem současné vlády, většina ministrů jsou jeho loajální podřízení. Je to smutné, ale je to fakt. Je třeba je porazit ve volbách. Jiné řešení není,“ řekl nám Fiala.

Pirátský europoslanec a člen únorové kontrolní mise výboru pro rozpočtovou kontrolu Mikuláše Peksa se odvolal přímo na text samotné rezoluce: „Babiš si opět bere Česko za svého advokáta. Jeden den ho hájí Agrofert, druhý den ČR. Mrzí mě, že například sociální demokraté ve zbytku EU neměli s pojmenováním jeho střetu zájmů problém, kdežto česká ČSSD porušování zákonů ve vládě toleruje,“ uvedl Peksa na Twitter.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články