Vláda odvolala zmocněnce pro jádro a schválila zahájení prověrky uchazečů o dostavbu Dukovan. Ruský Rosatom zůstává

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) (ČTK)

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes na tiskové konferenci vlády uvedl, že na základě usnesení bezpečnostní rady státu a na základě přijetí vládou ČR, bude zahájeno bezpečnostní prověření čtyř uchazečů o dostavbu Dukovan.

Uchazeči jsou z Francie, Jižní Koreje, Ruska a USA, respektive Kanady. Jedná se o bezpečnostní posouzení, nikoliv o zahájení tendru, okomentoval situaci Havlíček. Ruský Rosatom tedy ve hře o tendr zůstává, a to i přes nesouhlas opozičních stran a několika odborníků.

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Vláda také odvolala zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Agenda dostavby Dukovan přejde podle Havlíčka právě pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Na přípravě tendru se podle něj budou moci podílet pouze osoby, které projdou bezpečnostní prověrkou.

Jaroslav Míl v poslední době značně kritizoval kroky ministerstva průmyslu a obchodu ve vypsání tendru na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Důvodem jeho odvolání z funkce je podle ministra Havlíčka absence bezpečnostní prověrky a špatná komunikace mezi skupinou pod vládním zmocněncem a ministerstvem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]