Vláda opět lhala občanům. Vyhlásila všechna opatření, která dosud odmítala

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a národní koordinátor testování Marián Hajdúch  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a národní koordinátor testování Marián Hajdúch | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Roman Prymula i premiér Andrej Babiš se znovu ukázali jako krajně nevěrohodní. Ač jsme byli mnohokrát ujišťováni o tom, k čemu všemu nedojde, nakonec plošně omezili počet osob, zavřeli obchody i služby a popřeli všechno, co doposud členové vlády tvrdili. Je to nehoráznost, ostuda a nemohou se divit, že důvěra je na nule.

Andrej Babiš na tiskové konferenci (repro ČT)

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a současně i dopravy Karel Havlíček, že se lockdown bude řešit nejdříve na začátku listopadu. Před několika dny jsme zase slyšeli: „V nejbližších dnech nebudeme přijímat nová opatření. Roušky venku jsou ale případně jednou z dalších variant,“ řekl ministr Prymula.

Takže komu máme věřit? Vládě, která v den, kdy začala platit nová opatření v týdnu, v němž se žádná nová vyhlašovat neměla, vyhlásila tzv. lockdown? Vážně Babiš čeká, že mu tohle zjevná jakoukoli důvěru občanů? Vážně si někdo myslí, že je v pořádku občanům neustále lhát a salámovou metodou omezovat jejich práva?

FORUM 24 (archiv)

Vláda se neustále snažila odsouvat tak zásadní omezení, jako je lockdown. Ještě předtím se snažila vytvářet dojem, že všechno je v pořádku, protože se v Česku konaly volby. Nyní budeme celé týdny, možná i měsíce doplácet na to, že se k věci nikdo nepostavil čelem, že si vláda chtěla zachovat přízeň lidí a že kabinet Andreje Babiše přišel o veškerou důvěru, kterou možná někdy na jaře mohl mít.

Zavedení lockdownu bylo nejspíš nevyhnutelné. Všichni jsme to věděli. Vyhnout se mu dalo, kdyby někdo používal hlavu i v létě a kdyby Babiš ještě na konci srpna netvrdil, že jsme „best in covid“. Teď jsme v covidu nejhorší v celé Evropské unii, všechno se zavírá a sledujeme chaos, který se ničím neliší od toho jarního. Vláda za půl roku nezvládla dostatečně navýšit kapacitu nemocnic a nemá žádný plán.

Ano, už je líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]